Snabbval – Internationell auktion 366:

10605 objekt hittade, visar sidan 82 av 531

Restförsäljning Internationell auktion 366 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

1626K Poland 1909, Insured letter 1909 from Kalisz to Germany, containing bank notes. Franked on the back side of the cover and with a number of cds on the same side. As the contents was bank notes the cover was sealed with f5 seals.. (Utrop ca € 9 / $11) på brev 100 200
1627A Ras al Khaima Used approx 1969–87 in album. Only souvenir sheets approx 120 different. Several better. Mostly fine quality. (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 100
1628P South Africa Mostly stämplad collection/accumulation old–modern on visir leaves. Also postfrisk/ostämplad/stämplad South West Africa (80). Mostly good quality. (250) (Utrop ca € 9 / $11) Mest stämplad 100 100
1629A South Africa postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1913–1999 in visir album. Please see scans at www.philea.se. (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 150
1630 Switzerland Michel 560 postfrisk, 1951 LUNABA Exhibition souvenir sheet 14. EUR 260 (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk 100 260
Klicka för foto 1631P Switzerland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1913–1949 on visir leaves. Pro Juventute. Complete sets for almost every year represented. Fine quality (>75) (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 420
1632A Turkey Mostly stämplad collection old–modern in stockbook. Good quality (800 +) (Utrop ca € 9 / $11) Mest stämplad 100 189
1633A U.N. postfrisk collection 1951–64. Special album with singles, blocks of four, and some FDCs. Incl souvenir sheet 1. (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk 100 100
Klicka för foto 1634 U.S.A. ostämplad utan gummi lot 1893 on stock cards. All stamps without gum. Fine quality Mi 620 € (6) (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad utan gummi 100 140
1635A U.S.A. postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1943–76 in Schaubek album. Mostly fine quality (100's) (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 150
1636A U.S.A. postfrisk/ostämplad/stämplad accumulation 1860s-1970s in visir album. Very mixed quality (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 150
1637RA U.S.A. Postcards lot 1900-70 in box. Most unused. (620) (Utrop ca € 9 / $11) på brev 100 189
1638A Venezuela Used collection classics–1980s in stockbook. Duplicates. Somewhat mixed quality. (1000) (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 300
1639P Yugoslavia postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation 1918–50s on visir leaves. Mostly good quality (800) (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 150
1640A Yugoslavia postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation 1918–1960. Please see scans at www.philea.se. Catalogue value acc. to vendor EUR 1500 (Mi 2006) (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 410
Klicka för foto 1641 Coins Reval Johan III SB 47 solidus 1570 Uå, R, 0,65 g silver. 1 (Utrop ca € 9 / $11) 1 100 100
Klicka för foto 1642 Coins Sweden Oskar I SMF 62 50 öre 1857 4,29 g silver, ex Myntkompaniet 303:3969. VG-F (Utrop ca € 9 / $11) VG-F 100 260
Klicka för foto 1643 Coins Sweden Gustav V SMF 13 2 kronor 1924 15,0 g silver, ex Myntkompaniet 303:3991. XF-UNC (Utrop ca € 9 / $11) XF-UNC 100 320
1644MF Medals, regal Sweden Gustav VI Adolf 1954 24,13 g silver. Södermanlands skytteförbund, till Hans Kungliga Höghet Prins Wilhelm , I vördnadsfull tacksamhet 17 juni 1954. XF (Utrop ca € 9 / $11) XF 100 100
Klicka för foto 1645 Coins China 20 cents 1923 Xf Kwangtung province Y#423 + 50 cash, ND, vf, Honan province Y#394. (Utrop ca € 9 / $11) 100 200