9238 objekt hittade, visar sidan 73 av 462

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 1445 Grönland Facit Parcel P6 iv1 or AFA 6 I used, 1918 Thiele II 5 øre pale brown print 1 on thick slightly toned paper and with yellowish gum, with “ball” over bear´s nose variety. F 2500 (Utrop ca € 58 / $67) stämplad 600
Klicka för foto 1446 Grönland Facit Parcel P8 or AFA 8 used, 1915 Thiele II 15 øre violet. F 2200 (Utrop ca € 48 / $56) stämplad 500 500
Klicka för foto 1447 Grönland Facit Parcel P8 or AFA 8 used, 1915 Thiele II 15 øre violet. Fair centering. F 2200 (Utrop ca € 38 / $45) stämplad 400 400
Köp Klicka för foto 1448 Grönland Facit Parcel P8 IIv or AFA 8 ostämplad, 1923 Thiele II 15 øre red-violet, print 2 on soft slightly toned paper with coloured ball by bear's front paw. F 2400 (Utrop ca € 48 / $56) ostämplad 500
Klicka för foto 1449 Grönland Facit P3 II C1 used, Parcel post 1910 Thiele I, 10 øre blue second printing with crossing line cancels with crown. F 8000 (Utrop ca € 120 / $130) stämplad 1200 1200
Köp Klicka för foto 1450 Grönland Facit P8 III ostämplad, Parcel Post 1928, Thiele II, 15 øre violet on thin paper, printing 3, fresh block of four. F 9600 (Utrop ca € 140 / $170) ostämplad 1500
Klicka för foto 1451 Grönland Facit P10a postfrisk, Parcel post 1930, Thiele II, 70 øre violet on thin paper. Very fresh copy! F 6500 (Utrop ca € 96 / $110) postfrisk 1000 1000
Köp Klicka för foto 1452 Grönland Facit P12 a used, Parcel post 1930, thiele II, 3 kr brown on thin paper in very good centering, and superb cancellation. F 2700 (Utrop ca € 48 / $56) stämplad 500
Klicka för foto 1453K Grönland Facit 19-27 or Scott 17-25 postfrisk, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9) in beautiful blocks of four with margins. F 40000 (Utrop ca € 380 / $450) postfrisk 4000 5800
Köp Klicka för foto 1454 Grönland Facit 19-27 or Scott 17-25 postfrisk, 1945 "Danmark Befriet", overprint set of nine. Very fresh. High values. Signed by Lundström (pencil). F 10000 (Utrop ca € 190 / $220) postfrisk 2000
Klicka för foto 1455 Grönland Facit 19-27 or Scott 17-25 postfrisk, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). F 10000 (Utrop ca € 96 / $110) postfrisk 1000 1200
Klicka för foto 1456 Grönland Facit 19-27 or Scott 17-25 postfrisk, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). F 10000 (Utrop ca € 96 / $110) postfrisk 1000 1400
Köp Klicka för foto 1457 Grönland Facit 19-27 or Scott 17-25 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). F 6500 (Utrop ca € 130 / $150) ostämplad 1300
Köp Klicka för foto 1458 Grönland Facit 19-27 or Scott 17-25 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). F 6500 (Utrop ca € 120 / $130) ostämplad 1200
Köp Klicka för foto 1459 Grönland Facit 23, 25-27 postfrisk, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" 15 øre + 1-5 kr, most usual overprint. F 4.800 (Utrop ca € 87 / $100) postfrisk 900
Köp Klicka för foto 1460P Grönland Facit 28-41 used, 1950-60 SET without 30 øre and 5 kr on letter to Lund, Sweden dated 28.1.1958. F 2.200 (Utrop ca € 38 / $45) stämplad 400
Köp Klicka för foto 1461P Grönland postfrisk lot 1945 on visir leaves. 1945 "Danmark Befriet" overprint set of nine in very fresh blocks of four, all with margins. High values signed by Lundström (pencil). F 40000 SEK. Excellent quality (36) (Utrop ca € 770 / $900) postfrisk 8000
Köp 1462P Grönland Mostly ostämplad. Collection 1915–63 on leaves incl 24 Parcel stamps, and F 1-18 complete ostämplad etc. (80) (Utrop ca € 240 / $280) Mest ostämplad 2500
1463A Grönland postfrisk/ostämplad/stämplad. Parallell used and ostämplad/postfrisk collections 1938–91 in Estett album. With few exceptions complete incl e.g. F 1-61ostämplad and F 1-18 used, Thule, some booklets, Christmas sheets etc. (Utrop ca € 170 / $200) postfrisk/ostämplad/stämplad 1800 1800
Klicka för foto 1464K Grönland Used lot 1915–1933 on stock cards. Parcel post 1915–1933, Thiele II, complete used set of nine in fine quality with different types of cancellation. F 9440 SEK. Fine quality (9) (Utrop ca € 140 / $170) stämplad 1500 2400