7530 objekt hittade, visar sidan 46 av 377

Restförsäljning Internationell auktion 361 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 901A Great Britain Jersey postfrisk collection/accumulation 1969–2000 on leaves. Mainly early issues. Good value. (Utrop ca € 19 / $22) postfrisk 200
902A Great Britain Channel Islands postfrisk. Collection Guernsey and Jersey (not cpl) ca 1971-88 in two Leuchtturm albums with slip cases. (580) (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500 620
903A Great Britain Channel Islands Great Britain Channel Islands postfrisk/stämplad collection + Isle of Man, Regional stamps, Gibraltar and Tangier. Please see scans at www.philea.se. (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk/stämplad 500
904P Greece ostämplad/stämplad collection 1861–1913 on leaves. E.g. large Hermes heads and overprints, better olympic stamps etc. Also some Crete. High catalogue value! Somewhat mixed quality (Utrop ca € 140 / $160) ostämplad/stämplad 1500 2500
Köp 905A Greece postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1861–1996 in two albums. Incl better sets. Mostly fine quality (1500 +) (Utrop ca € 94 / $110) postfrisk/ostämplad/stämplad 1000
906A Grenada postfrisk. Very fine collection 1972–82 incl Grenadines of Grenada 1979–81 in Leuchtturm album, e.g. approx 40 souvenir sheets. (360) (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400 480
Köp 907A Guinea Mostly stämplad. Collection/accumulation 1950s–2001 in two binders, incl. also Guinea Bissau. (1200) (Utrop ca € 9 / $11) Mest stämplad 100
908P Hawaii Mostly stämplad lot. Incl some better, also other USA-related area; Panama and Philippines. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca € 47 / $54) Mest stämplad 500 600
Köp Klicka för foto 909 Hong Kong Michel 9A ostämplad, 1863 Queen Victoria, Second issues 4c slate, perf 14, wmk Crown CC. Good centering. EUR 180 (Utrop ca € 38 / $43) ostämplad 400
Klicka för foto 910 Hong Kong Michel 13a ostämplad, 1865 Queen Victoria, second issues 24c light green, wmk Crown CC. Good - fair centering. Round corner. EUR 700 (Utrop ca € 38 / $43) ostämplad 400 400
Klicka för foto 911 Hong Kong Michel 32 ostämplad utan gummi, 1880 Queen Victoria, Second issue 5c Blue, Crown CC. EUR 375 (Utrop ca € 57 / $65) ostämplad utan gummi 600 750
Köp Klicka för foto 912 Hong Kong Michel 48 Ib used, 1891 Fifth surcharge with new value 20c on 30c without Chinese char, grey green. Fair centering. EUR 220 (Utrop ca € 38 / $43) stämplad 400
Klicka för foto 913 Hungary Michel 478-79 postfrisk, 1931 Zeppelin Overprint SET (2). EUR 200 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 914 Hungary Michel 509-10 used, 1933 Air Mail 2 and 5 P. Fine cancellations. EUR 190 (Utrop ca € 28 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 915 Hungary Michel 516 cover, 1934 Philatelic Exhibition souvenir sheet 1 on a postal document, sent as air mail from Debrecen. Interesting item! EUR 140 (Utrop ca € 47 / $54) på brev 500
Klicka för foto 916 Hungary Michel 516, 1033 postfrisk, 1934 Philatelic Exhibition souvenir sheet 1 and 1948 Bridge reconstruction souvenir sheet 13. MNH. EUR 270 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300 300
Klicka för foto 917 Hungary Michel 1021, 1033 postfrisk, Reconstruction of the Chain Bridge in Budapest. EUR 200 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 918 Hungary Michel 1064 postfrisk, 1949 Chain Bridge souvenir sheet 17. EUR 450 (Utrop ca € 94 / $110) postfrisk 1000
919L Hungary postfrisk/ostämplad. Collection 1871-1975 in two Schaubek albums incl. some Franz Josef, Mi128-61 and 502-10postfrisk/ostämplad, nice souvenir sheets incl. BL17postfrisk etc. (1600) (Utrop ca € 240 / $270) postfrisk/ostämplad 2500 2500
Klicka för foto 920P Hungary postfrisk/ostämplad/stämplad. Coll/accumulation 1871-1940's on leaves incl. ten Franz Josef, souvenir sheets and some Occupation etc. (600) (Utrop ca € 75 / $87) postfrisk/ostämplad/stämplad 800 800