7530 objekt hittade, visar sidan 40 av 377

Restförsäljning Internationell auktion 361 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 781 Germany Southwest Africa Michel II ostämplad, 1897 Overprint 50 pf redish brown, never issued. Signed Steuer. EUR 280 (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad 500
Köp Klicka för foto 782 Germany Southwest Africa ostämplad/stämplad lot. All different. (13) (Utrop ca € 28 / $33) ostämplad/stämplad 300
Köp Klicka för foto 783 Germany Cameroon Michel 1a, b, e ostämplad, 1898 Overprint 3 pf lin tress shades. Signed by Steuer. (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad 500
784 Germany Caroline Islands (Karolinen) Michel 22 IA ostämplad, 1915 Ship 5 M green-black/red perf 26:17 wmk 1. KURZBEFUND by Steuer. EUR 240 (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad 500
Klicka för foto 785 Germany Togo Michel 23 IIA ostämplad, 1919 Ship 5 M green-black/red perf 26:17 wmk 1, war print, signed by Steuer. Also 3, 5 an d 10 pf 5 M 23 IIB (somewhat stained). EUR 264 (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad 500 850
Köp 786P Germany Saargebiet ostämplad/stämplad collection 1920–34 on leaves. Mostly fine quality. (220) (Utrop ca € 75 / $87) ostämplad/stämplad 800
787P Germany Saargebiet postfrisk/ostämplad/stämplad. Collection 1920-59 incl. Saarland on Schaubek leaves. Approx. 250 different. (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk/ostämplad/stämplad 500
Klicka för foto 788K Germany Danzig Michel 270-71 used, Block No 1 with special cancellation from the exhibition, block No 2 with a normal air mail cancellation. EUR 240 (Utrop ca € 28 / $33) stämplad 300 300
789P Germany Danzig ostämplad/stämplad. Collection 1920–39 on Schaubek leaves incl. e.g. Mi 1–31, nice overprints 1923, official stamps, etc. (700) (Utrop ca € 66 / $76) ostämplad/stämplad 700 700
Köp Klicka för foto 790 Germany Memel Michel 230-33 postfrisk/ostämplad, 1923 Overprint on Coat-of-arms SET (4). 3 stamps ostämplad utan gummi, 30c on 400M on 1L postfrisk. (Utrop ca € 0 / $0) postfrisk/ostämplad 0
(9 foton)
791P Germany Memel ostämplad. Nice collection 1920–23 on leaves incl. e.g. Mi 135–81 and 193–212, etc. (220) (Utrop ca € 94 / $110) ostämplad 1000 2000
Köp 792L Germany Memel postfrisk. Thick album with dupl. GV Medallion-1959 incl. many high values and e.g. two sets Stockholmia-55 in blocks-of-nine. Also some ostämplad. (2500) (Utrop ca € 75 / $87) postfrisk 800
793 Germany Local emissions Local Glauchau 30-42 postfrisk, 1945 Overprint on Hitler SET (14). All signed Zierer all exept Mi 37. Also extra copy of Mi 36. (Utrop ca € 380 / $430) postfrisk 4000 4000
794P Germany Local emissions postfrisk/ostämplad/stämplad. Lot classic issues on leaves incl. e.g. Hamburg, Essen, Bochum and Berlin etc. (400) (Utrop ca € 75 / $87) postfrisk/ostämplad/stämplad 800 800
795 Utgår
Köp Klicka för foto 796 Germany Soviet Zone Michel 239 postfrisk, 1949 Goethe souvenir sheet 6 with special cancel. EUR 220 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 797K Germany Soviet Zone Michel 239 postfrisk, 1949 Goethe souvenir sheet 6 with special cancel. EUR 220 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 798 Germany Soviet Zone Michel 239 used, 1949 Goethe souvenir sheet 6 with special cancel. Goethe signature cancellation. EUR 300 (Utrop ca € 38 / $43) stämplad 400
799P Germany Soviet Zone Mostly ostämplad collection 1945-48 on leaves. Mostly fine quality (120) (Utrop ca € 38 / $43) Mest ostämplad 400
800 Germany Rhodes Michel I postfrisk, German occupation of Rhodos, Dec 1944, two copies per soldier for air mail letters to their relatives at home. EUR 300 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500 575