7530 objekt hittade, visar sidan 39 av 377

Restförsäljning Internationell auktion 361 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 761SB Germany Reich Michel 209 P ostämplad utan gummi, 1922 50 M in large part of roll (glued together). (Utrop ca € 19 / $22) ostämplad utan gummi 200
Klicka för foto 762 Germany Reich Michel 439x I used, 1930 1st South America Flight 4 RM black-brown, wmk upright with coloured line to the left of the eagle variety (pos 17). EUR 800 (Utrop ca € 140 / $160) stämplad 1500 2020
Köp Klicka för foto 763K Germany Reich Michel 624-31 postfrisk, 1936 Olympic Games in Berlin souvenir sheet 5-6 (2). EUR 260 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 764 Germany Reich Michel 648 postfrisk, 1937 Culture souvenir sheet 9. EUR 320 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Klicka för foto 765 Germany Reich Michel 648 postfrisk, 1937 Culture souvenir sheet 9. EUR 320 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500 500
Klicka för foto 766 Germany Reich Michel Booklet 38 postfrisk, 1939 Hindenburg. Four booklets all with "postfrish" damage on back cover, EUR 1000. Low reserve! (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500 500
767L Germany Reich postfrisk/ostämplad/stämplad. Collection 1872-1945 incl. many Shields, nice Charity stamps, Air, mini sheets and Official stamps etc. (1100) (Utrop ca € 280 / $330) postfrisk/ostämplad/stämplad 3000 3200
768P Germany Reich postfrisk/ostämplad/stämplad. Lot 1872-1945 on six Visir leaves. Especially nice Air- and Charity stamps incl. Mi497 used etc. (280) (Utrop ca € 140 / $160) postfrisk/ostämplad/stämplad 1500 1500
769P Germany Reich postfrisk/ostämplad. Lot 1872-1944 incl. dupl. on Visir leaves incl. many medium- and some better stamps. Also two leaves BRD incl. some nice issues. (450) (Utrop ca € 94 / $110) postfrisk/ostämplad 1000 4000
Klicka för foto 770K Germany Reich postfrisk. Lot Germania never hinged incl. Mi 71 20 copies, Mi 55 5 copies and a few more. Catalogue value over €1000. a bit mixed condition. (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300 1100
Köp Klicka för foto 771 Germany P.O. in China Michel 1-6 I ostämplad/stämplad, 1898 “China” Overprint on German Stamps 45° SET. 3 pf ostämplad, the other used, 3, 5 and 50 pf signed. EUR 314 (Utrop ca € 57 / $65) ostämplad/stämplad 600
Köp Klicka för foto 772 Germany P.O. in China Michel 36A+B used, 1905 “China” Overprint on German Stamps 1½ D on 3 Mk violet-black no wmk, 26 × 17 perf holes and 25 × 16 perf holes. EUR 210 (Utrop ca € 38 / $43) stämplad 400
Köp Klicka för foto 773 Germany P.O. in Morocco Michel 7-18 ostämplad, 1900 Overprint on REICHSPOST 3 c / 3 pf up ti 3 Mk (12). 2 Mk with small creases. EUR 219 (Utrop ca € 38 / $43) ostämplad 400
Klicka för foto 774 Germany P.O. in Morocco Michel 21-33 used, 1905 Overprint on DEUTSCHES REICH SET without wmk (13). Mi 31 and 33 signed by Jäsckhe. EUR 600 (Utrop ca € 110 / $130) stämplad 1200 1200
Klicka för foto 775 Germany P.O. in Morocco Michel 58 IAa, 58 IAb ostämplad, 1911 Overprint Marokko on DEUTSCHES REICH 6 P 25 c / 5 M green-black/red. Typed/signed by Jäschke. EUR 175 (Utrop ca € 28 / $33) ostämplad 300 410
Klicka för foto 776 Germany P.O. in Turkey Michel 12-22 I ostämplad, 1900 Overprint on Reichpost up to 15 Pia, the last in two types (12). EUR 290 (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad 500 500
Köp Klicka för foto 777 Germany P.O. in Turkey Michel 21 II I ostämplad, 1904 Overprint on Reichpost 10 PIA / 2 M blue type II on type I signed Richter. Also 10, 20 p, 1 and 5 pi used (5). EUR 340 (Utrop ca € 57 / $65) ostämplad 600
778 Germany P.O. in Turkey Michel 23 I IV ostämplad, 1900 Overprint on Reichpost 25 PIA / 5 M green-black/red type I on type IV. BEFUND by Steuer. EUR 380 (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad 500 750
Köp Klicka för foto 779K Germany Colonies Used. Small lot on stock card with six stamps mostly forerunners (vorläufer). Total catalogue value according to Michel is € 550. (Utrop ca € 47 / $54) stämplad 500
Klicka för foto 780 Germany East Africa Michel 1-10 used, 1893 Overprint SET (5) and 1896 Diagonal overprint SET (5). Some are signed. EUR 308 (Utrop ca € 47 / $54) stämplad 500 500