9238 objekt hittade, visar sidan 24 av 462

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 463P Sweden Facit 105-14, 115-25, 126-35 used, Landstorm I, II, and III complete sets. 124 and 125 ostämplad. Please see scan at www.philea.se. F 5190 (Utrop ca € 58 / $67) stämplad 600
Köp Klicka för foto 464K Sweden Facit 115-19, 120, 122 cover, 1916 Landstorm II 1, 3, 5, 6, 12, 20, and 30 öre on registered cover from "Centralrådets Distributionsbyrå", cancelled STOCKHOLM 15.1.17. (Utrop ca € 29 / $34) på brev 300
Köp Klicka för foto 465 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca € 67 / $79) ostämplad 700
Köp Klicka för foto 466 Sweden Facit 115-25 used, 1916 Landstorm II SET (11). F 7900 (Utrop ca € 130 / $160) stämplad 1400
Köp Klicka för foto 467 Sweden Facit 125 ostämplad, 1916 Landstorm II 10+4,90 / 5 kr blue. F 1800 (Utrop ca € 29 / $34) ostämplad 300
468K Sweden Facit 126-35 cover, 1916 Landstorm III SET (10) on either postcards or local covers. F 3800 (Utrop ca € 96 / $110) på brev 1000
Klicka för foto 469 Sweden Facit 136cc used, 1920 Air Mail Surcharge 10 öre / 3 öre light brown. Superb copy, cancellation STOCKHOLM 1, 14.6.26. (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300 300
Köp Klicka för foto 470 Sweden Facit 136v3 used, 1920 Air Mail Surcharge 10 öre / 3 öre light brown with misplaced surcharge. (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Klicka för foto 471 Sweden Facit 138vm postfrisk, 1920 Air Mail Surcharge 50 öre / 4 öre violet, watermark crown. F 3300 (Utrop ca € 48 / $56) postfrisk 500 500
472K Sweden Facit 139a, b postfrisk, 1920 Small National Coat-of-Arms 3 öre brown-red. Varieties with e.g. vertical strip of three (147). (Utrop ca € 48 / $56) postfrisk 500 1600
Klicka för foto 473 Sweden Facit 140Ab or Scott 116 postfrisk, 5 öre dark green-green-pale green, type I, perf on two sides in verticalstrip of three. Short perforations. (Utrop ca € 48 / $56) postfrisk 500 2900
Köp Klicka för foto 474 Sweden Facit 140Acx or Scott 116 used, 5 öre green, type I, perf on two sides with vm lines. Fair centering. F 1400 (Utrop ca € 38 / $45) stämplad 400
Klicka för foto 475K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 5 öre brown-red, type II on envelope used as book reqvisition pm to Norway. Cancellations BOKREKVISITION BÜCHERZETTEL, STOCKHOLM 24.10.25, and OSLO 2.TUR 25.X.25. Very scarce usage. (Utrop ca € 48 / $56) på brev 500 500
Köp Klicka för foto 476 Sweden Facit 142Ea or Scott 117 used, 5 öre brownish orange-red, type II, perf 13, no wmk. Fair centering. F 1200 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Köp Klicka för foto 477 Sweden Facit 142Ea or Scott 117 used, 5 öre brownish orange-red, type II, perf 13, no wmk in pair. Cancellation STOCKHOLM 1 TUR 7.9.1923. F 2400 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Köp Klicka för foto 478 Sweden Facit 143A or Scott 116 used, 5 öre green, type II. Excellent cancellation MALMÖ 4 23.2.27. (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Klicka för foto 479 Sweden Facit 143C or Scott 116 used, 5 öre yellowish green, type II, perf on four sides. Excellent cancellation STENSTORP 15.1.34. (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300 300
480K Sweden Facit 143E, 145C cover, 5+10 öre on postcard sent from ÖSTERSUND 14.11.30 to Cuba. Scarce destination. (Utrop ca € 29 / $34) på brev 300
Klicka för foto 481 Sweden Facit 144Abz or Scott 118 postfrisk, 10 öre green, type I with watermark KPV. Superb copy. F 2000++ (Utrop ca € 29 / $34) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 482 Sweden Facit 144Acz or Scott 118 used, 10 öre green, type I with inverted wmk lines + KPV Cancellation in strip of three. SPARREHOLM 22.8.1924. F 4800 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300