Snabbval – Internationell auktion 366:

10605 objekt hittade, visar sidan 22 av 531

Restförsäljning Internationell auktion 366 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 423 Sweden Facit 318BC/CB or Scott 290 postfrisk, 1939 Per Henrik Ling 5 öre green, pair 3+4 and 4+3. 2 sets. F 1.600 (Utrop ca € 28 / $32) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 424 Sweden Facit 318BC/CB or Scott 290 used, 1939 Per Henrik Ling 5 öre green, pair 3+4 and 4+3. 6 pairs. Wide margins. F 2.100 (Utrop ca € 37 / $42) stämplad 400
Köp Klicka för foto 425K Sweden Facit 320BC or Scott 293 cover, 1939 Royal Academy of Sciences 10 öre violet, pair 3+4, on postcard sent from TRELLEBORG LBR 19.1.40 to Germany. Holepunched FTP (Folded Typewriter Postcard). Scarce. F 2500 (Utrop ca € 110 / $130) på brev 1200
Köp Klicka för foto 426K Sweden Facit 320BC or Scott 293 cover, 1939 Royal Academy of Sciences 10 öre violet, pair 3+4. Canc. Stockholm 24.10.39 on cover. F 2500 (Utrop ca € 37 / $42) på brev 400
Köp Klicka för foto 427 Sweden Facit 321BC/CB/BB used, 1939 Royal Academy of Sciences 15 öre brown, pair 3+4 and 4+3 and 3+3. Wide margins. F 1100 (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
428 Återlämnad till inlämnaren
Köp Klicka för foto 429K Sweden Facit 321C or Scott 294 cover, Cover Stockholm 9.7.40 (missing corner on stamp)to Denmark with label Returned to sender, mail to Denmark nterrupted.. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
Klicka för foto 430 Sweden Facit 324BC/CB/BB postfrisk, 1940 Carl Michael Bellman 5 öre green, pair 3+4 and 4+3 and 3 + 3. Wide margins. F 1800 (Utrop ca € 37 / $42) postfrisk 400 400
Köp Klicka för foto 431 Sweden Facit 324BC/CB/BB used, 1940 Carl Michael Bellman 5 öre green, pair 3+4 and 4+3 och 3+3. Wide margins. F 1470 (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
432 Återlämnad till inlämnaren
Klicka för foto 433 Sweden Facit 332BC/CB used, 1941 The Royal Castle 5 Kr blue, pair 3+4 and 4+3. 6 pairs with some defectes. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300 330
Köp Klicka för foto 434 Sweden Facit 332C postfrisk, 1941 The Royal Castle 5 Kr blue, perf on four sides. 3 copies. F 1.950 (Utrop ca € 28 / $32) postfrisk 300
Klicka för foto 435P Sweden Facit 335-36 postfrisk, 1941 St Bridget SET in well centered strips of five + 15 öre in block of four. F 3000+ (Utrop ca € 28 / $32) postfrisk 300 300
Klicka för foto 436 Sweden Facit 336 postfrisk, 1941 St Bridget 120 öre rose-lilac. 10 ex, Superb quality. F 5300 (Utrop ca € 28 / $32) postfrisk 300 300
Klicka för foto 437K Sweden Facit 336, 338A cover, 1941 St Bridget 120 öre rose-lilac. and 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red on on cover to USA with censorship, canc. ÄNGBY 1 28.10.42,. F 1200 (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300 600
Klicka för foto 438 Sweden Facit 344BB used, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. in block of four. Excellent MALMÖ PAK B 25.8.43. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300 300
Köp Klicka för foto 439 Sweden Facit 396B used, Postal agency cancellation "GUNNARN POB2, 22.11.1954". Light, wellplaced cancellation. Postal 1200 SEK.. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 440 Sweden Facit 416 postfrisk, 1957 G VI type 2 30+10öre blue. 3 ea of sets of 4 different. F 2.640 (Utrop ca € 37 / $42) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 441 Sweden Facit 471-75 postfrisk, 1955 Stockholmia -55 SET . Sheets 5 ostämplad 9. F 1000 (Utrop ca € 28 / $32) postfrisk 300
Klicka för foto 442K Sweden Facit 471-75 used, 1955 Stockholmia in blocks of 9. Canc. "Nordiska Filatelist kongressen Stockholm 7.7.1955". F 2500 (Utrop ca € 47 / $53) stämplad 500 500