3045 objekt hittade, visar sidan 17 av 153

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 321K Sweden Facit 77, 81, 85, 91 cover, 1 Krona black, watermark crown. 4 ex and 8, 20 and 50 öre on value address card from Sundsvall 13.9.1915 to Norway. Excellent objekt and two covers, WPC 1924 with 30 öre 1924 respective 5 + 45 öre on rec. cover 1926. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 300
Köp Klicka för foto 322P Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 2x5 öre on list and corresponding receipt for a insured letter, cancelled BJURSÅS 20.2.19. Small paper loss. (Utrop ca € 49 / $55) på brev 500
323 Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 5 öre on postcard(crease) from STOCKHOLM 22.4.13 to Norway with RETUR canc. and rectangular "Inconnu". Scarce. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Klicka för foto 324K Sweden Facit 79, bKe17 cover, 5 öre on postcard 5 öre sent from STOCKHOLM 29.3.16 to China. Several transit and arrival pmk´s. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 300
Klicka för foto 325K Sweden Facit 79, bKe17 cover, 5 öre on postcard 5 öre sent from HOLMSUND 2.9.1918 addressed to Courland, but refused and returned by the German P.O. Interesting item. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 300
326K Sweden Facit 82 cover, 10 öre on postcard sent from HILÅS 5.1.21 to Madeira. Arrival pmk FUNCHAL 15.JAN.21. Scarce destination, R3 according to Ferdén. (Utrop ca € 39 / $44) på brev 400
Köp Klicka för foto 327K Sweden Facit 82 cover, 2x10 öre on cover sent from PKXP 27.2.1912 to Egypt, then forwarded to Madagadcar with arrival pmk DIEGO SUAREZ MADAGASCAR 14.MARS.12. One stamp defective. Scarce destination, R4 (4–10 recorded covers) according to Ferdén. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 328K Sweden Facit 82, kB10 cover, 10 öre on letter card 10 öre with edges, sent as local registered letter within HÄLSINGBORG 5.2.13. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Klicka för foto 329K Sweden Facit 85 or Scott 83 cover, 20 öre blue. on cover to Brazil, canc. STOCKHOLM 14.4.17, arrival canc. Rio de Janeiro 2.IX.1919. British censorship. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 420
Köp Klicka för foto 330K Sweden Facit 89 or Scott 87 cover, 2x35 öre on registered cover sent from ÖREBRO 1.10.1921 to Transvaal, South Africa. Scarce. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 331K Sweden Facit 90, 96 cover, 2x40 öre + 2x1 kr on address card for insured parcel sent from GÖTEBORG 30.3.20 to Norway. Arrival pmk KRISTIANIA 3.IV.20. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 332 Sweden Facit 91 or Scott 89 postfrisk, 50 öre grey. Fair centering. F 1500 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 333P Sweden Facit 95 cover, 90 öre green. Local insured cover, canc. STOCKHOLM 5 5.7.1920. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
334 Sweden Facit 99 or Scott 99 cover, Surcharge 7 / 10 öre red. BISECTED and 1 öre Small National Coat-of Arms on postcard, canc. KÄRRÅKER 25.12.1918. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Klicka för foto 335 Sweden Facit 101v3 or Scott 101 postfrisk, Surcharge 12 / 65 öre surcharge with three figures. Parts of three surcharges on the stamp. Wm Bz. F 1600 (Utrop ca € 68 / $77) postfrisk 700 700
Köp Klicka för foto 336 Sweden Facit 105-14 ostämplad, 1916 Landstorm I SET (10). 5 sets. F 1.750 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400
337P Sweden Facit 105-14 used, 1916 Landstorm I . 25-50 copies of each. F ca 24500. (330). (Utrop ca € 68 / $77) stämplad 700 1600
Köp Klicka för foto 338 Sweden Facit 105-14 used, 1916 Landstorm I SET (10). 7 sets. F 4900 (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Köp Klicka för foto 339 Sweden Facit 115-25 postfrisk, 1916 Landstorm II SET (11). F 7900 (Utrop ca € 160 / $180) postfrisk 1600
Köp Klicka för foto 340 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca € 78 / $88) ostämplad 800