Snabbval – Internationell auktion 366:

10605 objekt hittade, visar sidan 15 av 531

Restförsäljning Internationell auktion 366 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 282 Sweden Facit Official Tj27-54 used, SET watermark crown (13), set watermark lines (15). 7 sets of each. F 5.180 (Utrop ca € 37 / $42) stämplad 400
Köp Klicka för foto 283 Sweden Facit Official Tj40-54 postfrisk, SET watermark wavy lines (15). 5 sets. F 2.250 (Utrop ca € 37 / $42) postfrisk 400
Klicka för foto 284 Sweden Facit Official Tj47 used, 10 öre red, watermark wavy lines. EXCELLENT cancellation STHLM 1 TJ.BR. 11.8.1916. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300 300
Köp Klicka för foto 285K Sweden Facit Postage due L11, 12, 15 cover, 1886 Oscar II with posthorn on back 10 öre red on cover from Klippan 12.9.1889 to Höganäs where Postage Due to 16 öre, Höganäs 12.9.1889. (Utrop ca € 37 / $42) på brev 400
Köp Klicka för foto 286 Sweden Facit Postage due L11-20 postfrisk, SET perf 13 (9) except 1 kr. F 1.700 (Utrop ca € 37 / $42) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 287 Sweden Facit Postage due L11-20 used, SET perf 13 (10). 3 sets. F 2.400 (Utrop ca € 37 / $42) stämplad 400
Klicka för foto 288 Sweden Facit Postage due L12c used, 3 öre bright carmine, perf 13. Superb cancellation HVENA 10.9.1891. (Utrop ca € 37 / $42) stämplad 400 400
Köp Klicka för foto 289 Sweden Facit Postage due L13 used, 5 öre brown, perf 13. EXCELLENT cancellation RANSÄTER 8.7.1889. (Utrop ca € 37 / $42) stämplad 400
Klicka för foto 290K Sweden Facit Postage due L14, 15 cover, 6 and 12 öre, perf 13. Nice cover with 12 öre Circle type blue, canc Stockholm 9.9.1882, taxed with 18 öre canc. Fahlun 10.8.1882. F 1200 (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300 300
Klicka för foto 291K Sweden Facit Postage due L16 cover, 20 öre blue, perf 13. def. on cover from Norway 12.X.1891. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300 300
Köp Klicka för foto 292 Sweden Facit Postage due L18c used, 30 öre light bluish green, perf 13. Superb canc. HÖCKGÅRDEN 17.4.1891. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 293K Sweden Facit 40, 41 cover, 2+3 öre on local cover cancelled GÖTEBORG LBR 2.6.1892. The upper back flap is missing. Beautiful and very scarce combination. (Utrop ca € 75 / $85) på brev 800
Klicka för foto 294K Sweden Facit 40–44, 61–62, 64 cover, 4x1+2x2+3+2x4 öre on 2-fold cover sent from BACKE 19.1.1893 via SOLLEFTEÅ to Ramvik. Unique combination. (Utrop ca € 47 / $53) på brev 500 650
Klicka för foto 295 Sweden Facit 40c or Scott 40 used, 2 öre reddish orange. Superb cancellation LINKÖPING 26.2.1892. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300 300
Köp Klicka för foto 296 Sweden Facit 41a or Scott 41 used, 3 öre yellowish brown. EXCELLENT cancellation HALMSTAD 9.7.1888. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 297 Sweden Facit 42c or Scott 42 used, 4 öre light grey. EXCELLENT cancellation ÅTVIDABERG 30.3.1889. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
298 Återlämnad till inlämnaren
Köp Klicka för foto 299 Sweden Facit 43b or Scott 43 cover, 5 öre dark green, clean distinct print. EXCELLENT cancellation STENSTA 19.4.1889. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 300 Sweden Facit 43c or Scott 43 used, 5 öre deep green. EXCELLENT cancellation FORSMARK 17.7.1890. (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 301 Sweden Facit 44 or Scott 44a used, 6 öre violet. 8 copies. Different shades. F 4.000 (Utrop ca € 37 / $42) stämplad 400