Senaste uppdateringen gjordes 9 december kl. 14:32.

3045 objekt hittade, visar sidan 142 av 153

Internationell auktion 364

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud 2824SA U.S.A. postfrisk. Large accumulation blocks of four in box, 1920s–40s, many with ZIP-codes. E.g. Air Mails, Special delivery green 8 sets Mi 13, and 16. Low reserve. (Utrop ca € 78 / $88) postfrisk 800
Lägg bud 2825A U.S.A. postfrisk/ostämplad/stämplad. Collection 1890-1993 in Schaubek album. Modern part with high face value incl. ca 20 booklets+ other units. (2500) (Utrop ca € 78 / $88) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Lägg bud Klicka för foto 2826 U.S.A. ostämplad utan gummi lot 1893 on stock cards. No 73, 74, 77, 78, 80, 81, 82, 83. All without gum. Mostly good quality Mi 1100 € (8) (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad utan gummi 700
2827SC U.S.A. postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation 1861-1987 in box. In total six albums/stockbooks. some material i duplicate or more. See scans. Somewhat mixed quality (>1500) (Utrop ca € 68 / $77) postfrisk/ostämplad/stämplad 700
2828P U.S.A. ostämplad/stämplad lot. 9 visir leaves with various back of the book material and also a few from Hawaii. Please see scans at www.philea.se. (Utrop ca € 58 / $66) ostämplad/stämplad 600
Lägg bud 2829A U.S.A. Used accumulation in small stockbook. Back of the book, revenues. (approx 500) (Utrop ca € 58 / $66) stämplad 600
Lägg bud 2830RC U.S.A. Mostly stämplad Classics-1985 in three albums. 3 remainder collections. Mostly good quality (1500) (Utrop ca € 58 / $66) Mest stämplad 600
Lägg bud 2831A U.S.A. Used collection 1851–1976 in album without stamp mounts. Mostly good quality. (Utrop ca € 49 / $55) stämplad 500
Lägg bud 2832A U.S.A. Mostly stämplad collection 1861–1950 in Leuchtturm album partly with stamp mounts. Somewhat mixed quality. (Utrop ca € 49 / $55) Mest stämplad 500
Lägg bud 2833A U.S.A. postfrisk collection/accumulation 1930-2000 in visir album. Mostly MNH materialalso including complete commemorative sheets, e.g.Historic Preservation (1971), Environmental museum (1970). Also material from some other countries in the album. Excellent quality (>1000) (Utrop ca € 49 / $55) postfrisk 500 500
Lägg bud 2834BA U.S.A. Mostly stämplad accumulation. Used coll around 1900-68 incl some medium priced stamps, two albums with used coll. 1920's-about 2000, and also a stockbook with Canadian duplicates incl very good variation. (Utrop ca € 49 / $55) Mest stämplad 500
Lägg bud Klicka för foto 2835 U.S.A. Used 1893–1909. All different, e.g. Mi 119-20, 122, 135, 148, 157-58, 161, 170, 172, 165-66B. Mostly good quality Mi € 498 (24) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2836 U.S.A. Used 1898–1912. All different, e.g. Mi 120, 161, 162-63F, 163G, 177B, 179 F+H, 197, 201. Mostly good quality Mi € 506 (21) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2837 U.S.A. Used 1898–1913. All different, e.g. Mi 120, 178 G, 180-182 J, 197, 202, 206 a+b. Mostly good quality Mi € 515 (20) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2838 U.S.A. Used 1911–24. All different, e.g. Mi 202 aA + bK, 205 C, 206, 221-22, 246, 248, 285, 292. Mostly good quality Mi € 505 (25) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2839 U.S.A. postfrisk/ostämplad 1895–1966. All different, e.g. Mi 107, 135 ostämplad utan gummi, 154, 174, 215, 219 K ostämplad utan gummi, 177 A, 440. Mostly good quality Mi € 523 (29) (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk/ostämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2840 U.S.A. ostämplad 1893. All different, e.g. Mi 73-80, 6 c is ostämplad utan gummi. Mostly good quality Mi € 582 (8) (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2841 U.S.A. Used 1857–1887. All different, e.g. Mi 16, 19 (crease), 26 (short perf), 27-28, 31 (thin), 35 W, 40, 43, 45. Mostly good quality Mi € 763 if no defects (18) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2842 U.S.A. Used 1869–1890. All different, e.g. Mi 28, 40, 42-43, 45, 55-56, 66, 69. Mostly good quality Mi € 509 (18) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 2843 U.S.A. Used 1869–1893. All different, e.g. Mi 28, 42-43, 55-56, 66, 69-70, 78, 82. Mostly good quality Mi € 521 (21) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400