Senaste uppdateringen gjordes 18 september kl. 15:03.

7530 objekt hittade, visar sidan 130 av 377

Internationell auktion 361 + Anbudsauktion

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 4429K Sweden Facit Official Tj48 cover, 12 öre as postage due on cover sent from SKÄLBO 27.1.1919 to RINGARUM 27.1.1919. (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 4430K Sweden Facit Official Tj49 cover, 15 öre on telegram cover sent from ÅNGE LBR 23.11.1919. (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 4431K Sweden Facit Official Tj50 cover, 20 öre on local registered cover sent within LUND 24.4.1912. (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 4432K Sweden Facit Official Tj50 cover, 20 öre, single usage, on local registered cover with content, sent within HAPARANDA 26.5.1916. Somewhat carelessly opened. Scarce. (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 4433K Sweden Facit Official Tj50 cover, 2x20 öre on insured cover sent from STOCKHOLM 9.10.14 to Haparanda. (Utrop ca € 24 / $27) på brev 250
Lägg bud 4434K Sweden Facit Official Tj50 cover, 20 öre on local registered cover sent within GÖTEBORG 7.4.15. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
4435K Sweden Facit Official Tj51, 85 cover, 25 öre official stamp as unapproved usage abroad, in mixed franking with 20 öre Gustav V in medallion, as correct postage 45 öre for 2-fold registered cover. The back with printed crown and "TULLGARN". Sent by the Queen Victoria from VAGNHÄRAD 31.7.15 to Germany. Arrival pmk BADEN-BADEN 3.8.15. Very scarce. (Utrop ca € 190 / $220) på brev 2000
Lägg bud Klicka för foto 4436K Sweden Facit Official Tj52 cover, 30 öre on local registered return receipt cover sent within MALMÖ 1 18.2.16. Also cancellation VBB (värdebrevbärare). Tear in the cover does not touch the stamp. Very scarce item with correct postage. (Utrop ca € 66 / $76) på brev 700
Lägg bud Klicka för foto 4437K Sweden Facit Official Tj52 cover, 2x30 öre on address card for urgent parcel, sent from KARLSBORG 10.1.1920 to STOCKHOLM 12.1.20. Scarce. (Utrop ca € 47 / $54) på brev 500
Lägg bud Klicka för foto 4438K Sweden Facit Official Tj52 cover, 2x30 öre on address card for insured parcel sent from LYCKEBY 28.4.16 to KARLSKRONA 29.4.16. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
Lägg bud Klicka för foto 4439K Sweden Facit Official Tj53 cover, 35 öre on interesting registered cover with return receipt, which seemingly have been taxed "Eft.". Sent from VÄXJÖ 31.12.17 to UPPSALA 31.12.17, and then forwarded to Höganäs. AThe cover with a few weak folds. (Utrop ca € 47 / $54) på brev 500
Lägg bud Klicka för foto 4440K Sweden Facit Official Tj53, 41 cover, 2+35 öre on registered return receipt cover sent from STOCKHOLM 5.6.18 to ÅLBERGA GÅRD 6.6.18. Private cancellation REK. MOTTAGNINGSBEVIS. (Utrop ca € 47 / $54) på brev 500
Lägg bud Klicka för foto 4441K Sweden Facit Official Tj54 cover, 50 öre, single usage, on insured cover sent from SIGTUNA 12.4.18 to GÖTEBORG 14.4.18. (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 4442 Sweden Facit Postage due L11 used, 1 öre svart, tandn. 13. Prakt-/LYX-stämplat UPSALA 10.9.1889. Lvht. (Utrop ca € 24 / $27) stämplad 250
Lägg bud Klicka för foto 4443 Sweden Facit Postage due L11-20 postfrisk-ostämplad, SET tandn. 13 (10). F 2605 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk-ostämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 4444 Sweden Facit Postage due L11-20 postfrisk-ostämplad, SET tandn. 13 (10). (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk-ostämplad 300
Lägg bud Klicka för foto 4445 Sweden Facit Postage due L11-20 ostämplad, SET tandn. 13 (10). 10 serier mest god centrering. F 8850 (Utrop ca € 85 / $98) ostämplad 900
Lägg bud Klicka för foto 4446 Sweden Facit Postage due L11-20 ostämplad, SET tandn. 13 (10). 15 serier i mest bra kvalitet och i blandade centreringar. F 13.275 (Utrop ca € 57 / $65) ostämplad 600
Lägg bud Klicka för foto 4447 Sweden Facit Postage due L11-20 ostämplad, SET tandn. 13 (10). Åtta serier. F 7.080 (Utrop ca € 38 / $43) ostämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 4448 Sweden Facit Postage due L11-20 ostämplad, SET perf 13 (10). Three sets. F 2.655 (Utrop ca € 38 / $43) ostämplad 400