9238 objekt hittade, visar sidan 107 av 462

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 2126 Germany Reich Michel 398-99y, 401y postfrisk, 1926 Charity - Coat-of-Arms, set (3) with lying wmk. EUR 440 (Utrop ca € 38 / $45) postfrisk 400 400
Köp Klicka för foto 2127K Germany Reich Michel 407-09 cover, 1927 I.A.A. overprint SET (3). Nice cover sent from Berlin to the university of Leipzig with meter cancellation. Sent on the first day of use of the issue. EUR 750 (Utrop ca € 58 / $67) på brev 600
Köp Klicka för foto 2128 Germany Reich Michel 438Y ostämplad, 1930 1st South America Flight 2 RM ultramarine wmk sideways. EUR 330 (Utrop ca € 29 / $34) ostämplad 300
Klicka för foto 2129 Germany Reich Michel 446-49 postfrisk, 1930 IPOSTA souvenir sheet 1. Repaired. EUR 1600 (Utrop ca € 77 / $90) postfrisk 800 800
Köp Klicka för foto 2130 Germany Reich Michel 446-49 ostämplad, 1930 IPOSTA souvenir sheet 1. EUR 500 (Utrop ca € 87 / $100) ostämplad 900
Köp Klicka för foto 2131 Germany Reich Michel 457 used, 1931 Polarfahrt 2 RM ultramarine. EUR 260 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Köp Klicka för foto 2132 Germany Reich Michel 496 used, 1933 Graf Zeppelin - World Exhibition in Chicago 1 RM red. Good centering. EUR 500 (Utrop ca € 87 / $100) stämplad 900
Köp Klicka för foto 2133 Germany Reich Michel 499-507 used, 1933 Charity - Opera SET cheapest perf (9). EUR 380 (Utrop ca € 67 / $79) stämplad 700
Köp Klicka för foto 2134K Germany Reich Mi 606 cover, Zeppelin flight card Friedrichshafen 23.3.36. (Utrop ca € 29 / $34) på brev 300
Klicka för foto 2135K Germany Reich Mi 607 cover, Zeppelin 75 pf on Zeppelin flight cover 1 fahrt Europa - Nordamerika 7.5.36. (Utrop ca € 29 / $34) på brev 300 300
Klicka för foto 2136 Germany Reich Michel 650 postfrisk, 1937 REICHPARTEITAG souvenir sheet 11. EUR 320 (Utrop ca € 48 / $56) postfrisk 500 500
Klicka för foto 2137 Germany Reich Michel 785proof postfrisk, 1941 Adolf Hitler 6 pf dark bluish violet. Proof on thick paper and with thin colour. Rare! (Utrop ca € 29 / $34) postfrisk 300 510
Köp Klicka för foto 2138 Germany Reich Michel 799, 800 postfrisk, 1942 Adolf Hitler 1 RM black-green imperf (2). Rare. (Utrop ca € 140 / $170) postfrisk 1500
Köp Klicka för foto 2139 Germany Reich Michel 802B used, 1944 Adolf Hitler 5 RM dark ultramarine-violet perf 14. Cancellation STUTTGART 26.11.43. EUR 1400 (Utrop ca € 190 / $220) stämplad 2000
Köp Klicka för foto 2140 Germany Reich Michel Official 87 used, 1923 Overprint 20 mrd M opal-green/dark ocker-brown. With Infla Berlin sign. EUR 200 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Köp Klicka för foto 2141 Germany Reich Michel Official 87 used, 1923 Overprint 20 mrd M opal-green/dark ocker-brown. With Infla Berlin sign. EUR 200 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Klicka för foto 2142 Germany Reich Local Meissen postfrisk, Eight different unused Reich postal stationery cards. All with obliteration of Hitler's face – and others – with the overprint "Deutschlands Verderber" (Germany's destroyer). All signed by Richter. Very rare and hard to find. (Utrop ca € 29 / $34) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 2143 Germany Reich Local Fredersdorf 24-25 used, 1945 The two last Reich commemorative stamps SA/SS with obliteration of the nazi symbols. Both signed STURM. (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Klicka för foto 2144K Germany Reich Michel Booklet MH15A postfrisk, EUR 850 (Utrop ca € 67 / $79) postfrisk 700 750
Köp Klicka för foto 2145K Germany Reich Michel Booklet MH15B postfrisk, EUR 1500 (Utrop ca € 140 / $170) postfrisk 1500