Senaste uppdateringen gjordes 10 december kl. 19:13.

3045 objekt hittade, visar sidan 103 av 153

Internationell auktion 364

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 2042K Belgium Michel 835-42 postfrisk/ostämplad, 1949 Paintings souvenir sheet 21. s/s 21 is ostämplad, 22 is postfrisk. EUR 225 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk/ostämplad 300 300
Lägg bud Klicka för foto 2043 Belgium Michel 947-48Zf postfrisk, 1952 Culture Charity SET with tab (2). EUR 300 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300
Lägg bud Klicka för foto 2044 Belgium Michel 995-1000 postfrisk, 1954 Brügge SET (6). EUR 150 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300
Lägg bud 2045BA Belgium postfrisk accumulation 1940's-1970's in about 500 large glassine envelopes. Dealer stock with cpl sets and definitive stamps in very good variation from a few to 20-30 of each, often quite many. E.g. some medium priced from the older period. Enormous catalogue value! Excellent quality (Utrop ca € 290 / $330) postfrisk 3000
Lägg bud 2046A Belgium ostämplad/stämplad collection classics–1989 in Schaubek album. Incl. better ostämplad sets, plus souvenir sheets 1940s–1950s. Mostly good quality (2000) (Utrop ca € 150 / $160) ostämplad/stämplad 1500
2047 Belgium ostämplad 1911-56. All different, e.g. Mi 106, 112, 134-38, 297, 382, Officials 5, Postage due 2, P.Germany 12. Mostly good quality Mi € 704 (42) (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad 700
2048K Belgium Used 1849-1958. All different, e.g. Mi 1, 18, 38, 240, 371, 526-27, 1032-34, Railway 5. Souv.sheet 6-8. Mostly good quality Mi € 588 (46) (Utrop ca € 58 / $66) stämplad 600
2049P Bermuda Mostly stämplad. Collection 1865-1996 on leaves incl. better high values George VI etc. (250) (Utrop ca € 49 / $55) Mest stämplad 500
Lägg bud 2050A Bolivia postfrisk. Collection 1960-75 in Leuchtturm album with slipcase incl. e.g. the ovpt set 1960 and 22 souvenir sheets. (315) (Utrop ca € 97 / $110) postfrisk 1000
2051P Bosnia and Herzegovina ostämplad/stämplad. Collection 1879-1918 on leaves incl. e.g. Mi24-90 mostly used. (170) (Utrop ca € 78 / $88) ostämplad/stämplad 800
Lägg bud Klicka för foto 2052 Brazil Used lot. 7 classical stamps incl 600r and 180r with nice margins. (Utrop ca € 49 / $55) stämplad 500 500
Lägg bud 2053A Brazil postfrisk/ostämplad collection in stockbook. Incl few M/S and covers. Mostly fine quality (approx 250) (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk/ostämplad 400
Lägg bud 2054SH Brazil Postcards, c. 50, 1900–40s, mostly topo. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 360
Lägg bud 2055EC British Colonies (Commonwealth) postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation. five thick visir albums (one not so much stamps) with a lot of material! E.g. Africa and the West Indies. (Utrop ca € 78 / $88) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Lägg bud 2056A British Colonies (Commonwealth) postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation old–modern in 3 stockbooks. Incl Malta, Newfoundland, Hong Kong, etc. (800 +) (Utrop ca € 58 / $66) postfrisk/ostämplad/stämplad 600
Lägg bud 2057DE British Colonies (Commonwealth) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1880s–1970s on leaves. Mostly good quality (1000) (Utrop ca € 49 / $55) postfrisk/ostämplad/stämplad 500
Lägg bud 2058A British Colonies (Commonwealth) postfrisk/ostämplad/stämplad. Selection 1930's-90's in album incl. many sets and some mini sheets. Mostly Malawi, Swaziland, Botswana, Dominica and Virgin Islands etc. (500) (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk/ostämplad/stämplad 400
Lägg bud 2059A British Colonies (Commonwealth) Used collection/accumulation old–modern in two stockbooks. Incl. Australia, New Zealand, South Africa, India, etc. Mostly good quality (approx 1000) (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Lägg bud 2060MC British Colonies (Commonwealth) Booklets. 128 booklets mostly 1970´s-90´s incl. South Africa, Singapore, Zambia, Marshall and Palau etc. High face value. (Utrop ca € 97 / $110) postfrisk 1000
2061P British Colonies (Commonwealth) Africa postfrisk/ostämplad/stämplad collection old/modern on 26 visir leaves. EAST AFRICA. Rhodesia/Zambia, South and North Rhodesia, Zimbabwe, Nyasaland, Kenya/Tanganyika, Kenya, and Tanzania. Please see scans at www.philea.se. (960 different) (Utrop ca € 78 / $88) postfrisk/ostämplad/stämplad 800