Snabbval – Auktion för samlingar och partier 353:

Senaste uppdateringen gjordes 19 februari kl. 11:11.

1195 objekt hittade, visar sidan 1 av 60

Auktion för samlingar och partier 353 + Anbudsauktion

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud 1001K Sweden Prephilately. Four letters sent to Västervik between 1749 and 1750. Good quality (4) (Utrop ca € 81 / $100) på brev 800
Lägg bud 1002A Sweden Prephilately collection 1830s–unfranked later covers and several quittenses in visir album. Also a couple of telegrams and a stamped papers. (100) (Utrop ca € 40 / $50) på brev 400 400
Lägg bud 1003K Sweden Prephilately lot. Seven letter covers addressed to WISBY. Six from Stockholm incl a stright line pmk, and one from Carlskrona 1849. (Utrop ca € 30 / $38) på brev 300 300
1004K Sweden Prephilately lot 1830s–1850s. Arc- and Circle cancellations, e.g. blue HELSINGBORG. Mostly good quality. (5) (Utrop ca € 20 / $25) på brev 200 200
1005P Sweden Lot med cirkelstämplar, bla Stockholm FR:BR blå 1853, svart 1861 (Mycket fräscha), kvitto på öppen rek. med innehållslista 1871 samt kungörelser med bla kronslinga + FORT dessutom en som upplästs i .... 1872. Fin kvalitet. (Utrop ca € 20 / $25) på brev 200 200
Lägg bud 1006P Sweden Postal documentation, Bok från 1897 med Kungl. Generalpoststyr. cirkulär med oval stpl MALMÖ/POSTDISTRIKT 9 FEB 1898/POSTDIREKTÖREN. (Utrop ca € 40 / $50) på brev 400
1007A Sweden Postal dokumentation. Pärm med ca 70 mest kungörelser 1767-1833. (Utrop ca € 30 / $38) 300
Lägg bud Klicka för foto 1008P Sweden Postal dokumentation lot 1920s. One reclamation and two attestations with Coil stamp frankings. Mostly good quality. (3) (Utrop ca € 20 / $25) 200 200
1009P Sweden Postal dokumentation lot. Ofrankerade, lösenbelagda (etiketter), paketadresskort från utlandet till Sverige: Frankrike 1925-33 (tre st.), Tjeckoslovakien 1931 (tre st.) och Schweiz 1931 (två st.). (Utrop ca € 20 / $25) 200 200
Lägg bud 1010A Sweden Postal documents collection 1700s–modern in fine Schaubek album. Postal forms, correspondence, stamp paper, proclamations, and a few non postal items. (31) (Utrop ca € 40 / $50) 400
Lägg bud Klicka för foto 1011 Sweden Facit 17 or Scott 17 used, 3 öre brown. 13 copies, partly with different shades. F 1040 (Utrop ca € 20 / $25) stämplad 200 200
1012P Sweden Facit 32 or Scott 32 used, 12 öre blue. 125 copies, shades partly categorised according to Olle Petterssons colour guide. (Utrop ca € 20 / $25) stämplad 200
Lägg bud Klicka för foto 1013 Sweden Facit Official Tj25-26 postfrisk, SET (2). Twelve sets. F 7.200 (Utrop ca € 61 / $75) postfrisk 600
Lägg bud Klicka för foto 1014 Sweden Facit Postage due L11-20 used, SET perf 13 (10). Three sets. F 1700 (Utrop ca € 40 / $50) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 1015 Sweden Facit 233a+b used, 1931 The Royal Palace, Stockholm 5 Kr green, toned and white paper. Seven sets. F 3.150 (Utrop ca € 51 / $63) stämplad 500
Lägg bud Klicka för foto 1016P Sweden Facit 267B or Scott 279a cover, 1938 Gustaf V 80 år 15 öre brun, tresid. Sextiosex inrikes brev. (66). F 1650 (Utrop ca € 20 / $25) på brev 200 200
Lägg bud 1017SI Sweden postfrisk accumulation 1970-2010 in box. Nominalparti, häften, lösa frimärken. Innehåller även rabatthäften och "Sverige Brev". totalt frankeringsvärde ca 17000 kr. Excellent quality. (Utrop ca € 510 / $630) 5000 6200
Lägg bud 1018EC Sweden postfrisk accumulation 1987–2000 in box. Hundreds of booklets 1987–2000, many with knr, rtr, and cyls. Approx 40 Discount stamp booklets, and issues with "Sverige Brev" are included. Face value >15000 SEK. Excellent quality. (Utrop ca € 510 / $630) 5000 5000
Lägg bud 1019RD Sweden Mostly postfrisk accumulation modern in box with e.g. many booklets. High face value. (Utrop ca € 100 / $130) 1000 1000
Lägg bud Klicka för foto 1020K Sweden postfrisk. Four incomplete booklets with: 266CB (three), 269 BC (nine), 318BC (six), CB (four). F 15.100. Good margins. (Utrop ca € 100 / $130) 1000 1000