Quick selection – Auction for collections and accumulations 356:

6630 lots found, showing page 81 of 332

Click for photo 4500K Sweden Facit 11, 9 brevstycke, 12+30 öre på brevframsida sänt från GÖTEBORG 1.10.1868 till Frankrike. Ankomststämplat SUEDE-ERQUELINES 5.OCT.68. 30 öre def. F 1800 (Reserve approx. € 15 / $18) on piece 150 150
Buy Click for photo 4501K Sweden Facit 11c or Scott 11a cover, 2x30 öre ljust rosaaktigt rödbrun på vackert brev sänt från STOCKHOLM 21.12.1860 till Finland, "via Grislehamn". Svår nyans på brev. Intyg NS "några vikta tänder, inga reparationer, inga förbättringar". Mycket gott objekt (1984). F 3000 (Reserve approx. € 150 / $180) on cover 1500
Buy Click for photo 4502 Sweden Facit 11d2 or Scott 11 used, 30 öre mörkbrun, 1865 års perforering. Praktstämplat YSTAD 1.2.1871. Ett par tänder ngt. inklippta. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Click for photo 4503 Sweden Facit 12 or Scott 12 used, 50 öre red. Six copies. Different shades. Cancellations with readable towns and sometimes also readable dates. F 5.100 (Reserve approx. € 39 / $48) used 400 400
4504K Sweden Facit 12f2, 10d2 cover, 24+50 öre på ngt beskuret assbrev med dubbelt porto, sänt från GÖTEBORG 26.6.1868 till Karlstad. Intyg Lasse Nielsen (1994). F 6000 (Reserve approx. € 150 / $180) on cover 1500
4505K Sweden Facit L14, 18 cover, 2×6+2×30 öre som lösen på inkommande brev sänt från USA till STOCKHOLM ANK A 28.11.1887. Transit PKXP No 2B UTR U 27.11.1887. Den amerikanska frankeringen saknas. Märkena med en del skador. Ex. Anteba 1986 och Nova 1989. (Reserve approx. € 39 / $48) on cover 400
Buy Click for photo 4506 Sweden Facit 14B or Scott 13 used, 3 öre brun, typ II, praktstpl PKXP N:r 2 16.12.1868. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Buy Click for photo 4507 Sweden Facit 14B or Scott 13 used, 3 öre brun, typ II, bläckmakulering (Göt)eborg x.xx.68. Fint centrerat. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Buy Click for photo 4508K Sweden Facit 14B or Scott 13 cover, 3 öre brun, typ II i två ex. på lokalbrev sänt inom STOCKHOLM 2.TUR 12.2. Vackert objekt. F 500 (Reserve approx. € 29 / $36) on cover 300
Buy Click for photo 4509K Sweden Facit 14B or Scott 13 cover, Två lokalbrev, varav ett med dubbelt porto (def.), sända inom STOCKHOLM. (2). F 800 (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 4510K Sweden Facit 14B or Scott 13 cover, 3 öre på lokalbrev sänt inom STOCKHOLM 3.TUR 14.12. (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 4511K Sweden Facit 14B or Scott 13 cover, 3 öre brown, type II. LOcal cover sent within STOCKHOLM 6.TUR 24.9. Weak fold through the stamp. F 300 (Reserve approx. € 10 / $12) on cover 100
Buy Click for photo 4512 Sweden Facit 14Bc2 or Scott 13 used, 3 öre brun typ II, 1865 års tandning (kt). LYX-stämplat VESTERÅS 4.4.1861. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Buy Click for photo 4513K Sweden Facit 14Bd or Scott 13 cover, 3 öre orangebrun, typ II. Vackert lokalbrev daterat "1868", sänt inom STOCKHOLM 3.TUR 6.11. (Reserve approx. € 24 / $30) on cover 250
Buy Click for photo 4514 Sweden Facit 14Bd, 9c3 brevstycke, 2×3+2×12 öre på vackert brevklipp stämplat STOCKHOLM NORR 6.5.1871. (Reserve approx. € 24 / $30) on piece 250
Buy Click for photo 4515K Sweden Facit 15a, 11e1 cover, 17+30 öre på rekbrev sänt från STOCKHOLM 14.5.1866 till Uppsala. En del av baksidan saknas, samt en ngt. kht. F 9000 (Reserve approx. € 240 / $300) on cover 2500
4516 Sweden Facit 15b1 or Scott 14 mint without gum, 17 öre rödakt-blåaktigt lila, 1855 års tandning. Ett mycket vackert och fräscht ex utan gummi. Intyg HOW 3, 4, 1 (1989). F 6500 (Reserve approx. € 150 / $180) mint without gum 1500
Buy Click for photo 4517 Sweden Facit 16 or Scott 16 mint without gum, 20 öre röd. Omgummerat ex. F 2400 (Reserve approx. € 29 / $36) mint without gum 300
Buy Click for photo 4518 Sweden Facit 16e or Scott 16 used, 20 öre röd. LYX-stämplat WISBY 26.1.1872. (Reserve approx. € 24 / $30) used 250
Buy Click for photo 4519 Sweden Facit 17 or Scott 17 used, 3 öre brown. Seventeen copies in several different shades. Mostly readable cancellations. A few short perfs. (17). F at least 1040:- (Reserve approx. € 29 / $36) used 300