3176 lots found, showing page 47 of 159

925A Sverige Samling i Visiralbum. I-län, 130 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Vapentyp–moderna, läsbara–prakt. (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
926A Sverige Samling i Visiralbum. K-län, 215 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Vapentyp–moderna, läsbara–prakt. (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
(16 photos)
927A Sverige Samling i Visiralbum. M-län, 599 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Ringtyp–moderna, läsbara–prakt. (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
928 Transferred to upcoming auction
929 Transferred to upcoming auction
930A Sverige Parti 1890–1975 i Visiralbum med fickor. Ortstämplar, järnvägspoststämplar, Postanstalten-stämplar m.m. på lösa frimärken, på frimärken på klipp samt på försändelser. Mycket varierat material. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 51 / $63) 500 2100
931A Sverige Parti 1890–1995 i Visiralbum med fickor. Stämplar på lösa frimärken samt på frimärken på klipp. Ett antal praktstämplar har hittats. Ngt blandad kval. (>1500) (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
932A Sverige Parti 1880–1975 i två insticksböcker. Ortstämpelparti. Stämplar på lösa frimärken, på frimärken på avi- och brevklipp, m.m. Ett stort antal av stämplarna beskrivna. Ett antal praktstämplar har httats. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
933 Transferred to upcoming auction
(17 photos)
934A Sverige Dubblettsamling Ångbåtspost nr 1–177 Ringtyp–1938 inkl. flera bättre + vackra stämplar, mest Oscar II. Macfies "Ångbåtspost" medföljer. (130) (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
935CA Sverige Ca 1630 ex med vinjetter 1959–86 inkl. dubbletter. Även bättre ingår. Cirka 16 kg. (Reserve approx. € 120 / $150) 1200 2200
936 Transferred to upcoming auction
937CA Sverige Ca 1440 FDC med vinjetter 1938–76 inkl. dubbletter. Cirka 12 kg. (Reserve approx. € 100 / $130) 1000 1800
938L Sverige Ca 565 olika FDC med vinjetter 1938–83 inkl. flera bättre. (Reserve approx. € 100 / $130) 1000 1800
939A Sverige 41 olika FDC med specialstämplar 1969–86 inkl. flera bättre. Alla utom två med vinjetter. (Reserve approx. € 61 / $75) 600 600
Click for photo 940K Sverige Två FDC: Telegrafverket 100 år (tvåsidiga) på kort sign, P Olofsson och Karl Axel Pehrsson resp. 1982 Omöjliga figurer i par på brev, signerat av konstnären Oscar Reutersvärd, dessutom medföljer fem andra objekt signerade av konstnärer, gravör, bl.a. HW. Gutschmidt, Slania, Svenolov Ehrén. (Reserve approx. € 30 / $38) 300 300
941A Sverige Pärm med 57 förfilbrev inkl. t.ex. Sthlm Bandeau 1738, flera Kronopost 17-1800tal, Rak- och Bågstplr etc. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 1500
942 Returned to consignor
943P Sverige Lot med utvalda försändelser 1915–55, 27 st bl.a. 145 öre Postemblem på luftpostbrev till Uruguay 1937. Totalt tolv st sända till utlandet varav tio st luftpostförsändelser, en reklamation 1948 och flera med BC-/CB-par. Trevlig post. (Reserve approx. € 100 / $130) 1000 1000
944A Sverige 60 försändelser inkl. en del utland, bl.a. många bra censurbrev. Rek 36 öre Vapentyp, ass 49 öre till Frankrike 1914, kraschpost Newton 14.2 1916, Högt värde. (Reserve approx. € 100 / $130) 1000 2000