3176 lots found, showing page 38 of 159

744L Sverige Stpl. Intressant låda med tiotusentals märken 24 öre Vapen–1949. T.ex. 34 ex F 27, många F 17 och 20, en del BC/CB, lösen, etc. (Reserve approx. € 200 / $250) 2000 3100
Buy 745CD Sverige Stpl samling 1855–1990 i DAVO-album med fickor. Fyra fina DAVO-album (1855–2010) med märken fram till 1990. Kongress och Jubileum upp till 50 öre. En del snygga stämplar finns. Mest god kval. (>1000) (Reserve approx. € 160 / $200) 1600
746P Sverige Stpl. Samling Vapen–1942 på Facitblad inkl. kpl Landstorm utom F 124–25, bandmärken, bra 1924 års inkl. Förening 1–5 kr, några BC/CB, etc. (400) (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 1500
747P Sverige Stpl. Diverse, mest bättre märken på 15 visirkort. Bl.a. prakt-lyxstpl Ringtyp, några BC/CB, 233a×4, b×1. 156cxz i par, 4 skill bco, långa tjänste t.14, m.m. Högt värde. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 3300
748P Sverige Mest stpl lot. 19 små urvalshäften med bl.a. många 12 öre Vapen. Ngt blandad kval. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500
749 Transferred to upcoming auction
750A Sverige Stpl samling/parti Stående Lejon–1936 i Visiralbum inkl pappers- och vattenmärkesvarianter, etc. Mest bra kval. (700) (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 1500
751A Sverige Stpl samling/parti Vapen–Medaljong i Visiralbum. Mest bra kval. (1000) (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 1500
Buy 752A Sverige Mest stpl. Samling 4 skill–1974 i Facitalbum med en hel del bättre märken. T.ex. kpl Ringtyp utom F 37, flera 1924 års, en del tjänste, etc. Nästan kpl från 1940, dock inga BC/CB. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500
753A Sverige Stpl. Samling i grönt Leuchtturmalbum utan fickor 1855–1982. Komplett förutom de allra dyraste. Båda 1924 års serier t.o.m. 2 kr, de flesta BC-/CB-par sammansatta. Vackra stämplar förekommer. Se bilder på www.philea.se. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 2400
754A Sverige Stpl. Dubbletter 1855–ca 1940, bl.a. mycket Ringtyp och BC-/CB-par. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 1900
755L Sverige Stpl. Stor låda med över 1200 pergamynkuvert med 100 märken i varje. Inkl: F 142–267=226 st, 269–276=272 st, 277–392=248 st, 393–433=249 st, 435–1175=249 st. Dessutom ca 30000 sorterade märken F 39–599 där det ser ut att vara många Oscar II och stämplar! Totalt ca 154000 sorterade märken. FYNDCHANSER! Cirka 11 kg. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 3500
756L Sverige Stpl. Dubblettlager 10000-tals märken sorterade i kuvert Ringtyp-1958 inkl. mkt Oscar II, Bandmärken och parkombinationer etc. (Reserve approx. € 150 / $190) 1500 2200
757A Sverige Stpl. Åtta urvalshäften med en hel del stämplar och bättre märken Vapen–2014. Restvärde 19900. (Reserve approx. € 130 / $160) 1300 1500
758P Sverige Stpl. Lot på Visirblad 4 skill–1920-tal inkl. flera vackra stämplar, F 15c, några 1924 års, bandmärken, etc. Mest bra kval. (Reserve approx. € 120 / $150) 1200
Buy Click for photo 759P Sverige Stpl. Litet parti Liggande Lejon. Nio st 3 öre varav en typ I, två st 17 öre i olika nyanser och tio st 20 öre. Mest bra kvalitet. (Reserve approx. € 120 / $150) 1200
760A Sverige Stpl. Samling 1855–1956 i Facitalbum inkl. def. 8 skill + Svart lokal, mycket Ringtyp, tjänste och lösen, bra Kongress och UPU, flera BC-/CB-par, etc. Blandad kval. (Reserve approx. € 120 / $150) 1200 2300
761 Transferred to upcoming auction
762P Sverige Stpl på blad. Oscar–Siffertyp med varianter och med felaktiga stämplar. Mest god kval. (500) (Reserve approx. € 100 / $130) 1000 1000
763P Sverige Stpl. Dubblettpost Lilla Riksvapnet och bandmärken med bl.a. ovanliga vattenmärken. F över 30.000 (Reserve approx. € 100 / $130) 1000 1000