Quick selection – International auction 358:

6253 lots found, showing page 236 of 313

After auction sales International auction 358 + Mail-bid sale

Buy Click for photo 7701K Sweden Cancellations collection JVG, ÅBXP, KURIOSA. Stämplar och bläckmakuleringar på Ringtyp, inkl. ett par tn. 14. Även ett Medaljong. Somewhat mixed quality. (30) (Reserve approx. € 48 / $56) 500
Buy Click for photo 7702P Sweden Cancellations collection UTLÄNDSKA STÄMPLAR, och svenska stämplar på utrikes märken, på försändelser 1890–1970-talen. I plastfickor. (36) (Reserve approx. € 67 / $79) 700
Buy Click for photo 7703K Sweden Cover collection 1920-1950-talen. Försändelser med stämpelkuriosa. Bl.a. korkstämpel använd på frankokuvert där maskinstämpling missat värdestämpeln, rakstämplar STOCKHOLM 2 och MAKULERAS som makulering av frimärken, samt FÖRSÄNDELSEN SKADEAD VID JÄRNVÄGSOLYCKA I RÖRVIK DEN 6.9.1954 på PS-kort (försändelse kortet avser saknas). (7) (Reserve approx. € 48 / $56) 500
7704K Sweden Cover collection LÖSEN 1900-1910-tal. Brev och brevkort, de allra flesta från utlandet, med stämplar, noteringar, samt ett par med frimärken. Somewhat mixed quality. (18) (Reserve approx. € 48 / $56) 500
7705K Sweden Cover lot. Sex luftpostbrev sända till utlandet under bandmärkesperioden, alla med olika kombinationer. Somewhat mixed quality. (6) (Reserve approx. € 38 / $45) 400
Buy Click for photo 7706K Sweden Cover lot. Eight postcards sent to Austria 1906-1934. With one exception all with different combinations. One with oxidized stamp. (8) (Reserve approx. € 29 / $34) 300
7707K Sweden Cover collection. Femton postanvisningar med Oscarsfrankeringar, varav fyra olika, sända 1891-1903. (15) (Reserve approx. € 24 / $28) 250
7708K Sweden Cover lot Radiolicens 1920-1950-tal. Form 548 a med tryckt märke 10 kr stpl GÄVLE 1 TIDN 22.1.29, Form nr 564 två st. med erlagda med märken 10 kr, samt två senare blanketter med erlagd avgift 30 kr. Fine quality. (5) (Reserve approx. € 24 / $28) 250
Buy Click for photo 7709K Sweden Cover collection bågstämplar 1832-1846. Westerås typ 3 och fyra st. Stockholm. (5) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7710K Sweden Cover collection Medaljong-bandmärken. Brevkort sända till Nederländerna och alla med olika kombinationer. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7711K Sweden Cover collection Oscar-bandmärken. Brevkort sända till Nederländerna och alla med olika kombinationer. Bl.a. stpl. BESTELLET, m.m. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7712K Sweden Cover collection Oscar-bandmärken. Brevkort sända till Schweiz och alla med olika kombinationer. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7713K Sweden Cover collection Medaljong/Lilla Riksvapnet. Brevkort sända till Nederländerna och alla med olika kombinationer, inkl. flera trevliga. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7714K Sweden Cover collection bandmärkesperioden. Brevkort sända till Schweiz och alla med olika kombinationer. Bl.a. ändmärke från rulle, med brevmärke etc. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7715K Sweden Cover collection Medaljong-bandmärken. Brevkort sända till Schweiz och alla med olika kombinationer. Bl.a. trycksakskort med brevmärke, samt ett eftersänt. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7716K Sweden Cover collection Oscar-bandmärken. Tio brevkort sända till Tyskland och alla med olika kombinationer. Bl.a. med stpl SPEDITION. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7717K Sweden Cover collection Medaljong-bandmärken. Tio brevkort sända till Tyskland och alla med olika kombinationer. Bl.a. lösen. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7718K Sweden Cover collection Oscar-bandmärken. Tio brevkort sända till Tyskland och alla med olika kombinationer. Bl.a. lösen, samt kort med stpl MIT LUFTPOST BEFÖRDERT LUFTPOSTAMT BERLIN C2. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
7719K Sweden Cover collection Oscar-bandmärken. Tio brevkort sända till Finland och alla med olika kombinationer. Bl.a. flera med censurstämplar. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200
Buy Click for photo 7720K Sweden Cover collection Oscar-bandmärken. Tio brevkort sända till Finland och alla med olika kombinationer. Bl.a. lösen samt flera med censurstämplar. Somewhat mixed quality. (10) (Reserve approx. € 19 / $22) 200