6178 lots found, showing page 76 of 309

Buy Click for photo 5306 Sweden Utlandsanknytning. Great Britain. Förbetalt brev till London (3/4 lod) från GEFLE 16.8.1849 via Stralsund-Ostende. Röd "PAID 26 AU 1849". (Reserve approx. € 20 / $25) 200
Buy Click for photo 5307K Sweden Utlandsanknytning. Great Britain. Inkommande obetalt brevomslag sänt från HULL 8.AP.1854 till Uddevalla. Lösennotering "36 sk". Stämplar bl.a. KS&NPA HAMBURG 12.4.1854, 3½ GROSCHEN och LUND 11.4.1854. (Reserve approx. € 20 / $25) 200
Buy Click for photo 5308K Sweden Utlandsanknytning. Great Britain. Obetalt brevomslag sänt från STOCKHOLM 20.8.1863 till LONDON EH 26.AU.63, via HAMBURG KSPA(D) 24.8.1863, HAMBURG 24.8.63 och Belgien. Ovanligare avräkningsstämpel 8½ (Sgr). (Reserve approx. € 40 / $50) 400
Buy Click for photo 5309K Sweden Utlandsanknytning. Great Britain. Inkommande obetalt brevomslag sänt från NEWCASTLE 25.JY.64 till Stockholm, "via Ostende". Lösenstämpel 108 (P: +300:-). Övriga stämplar LONDON N 26.JY.64, HAMBURG 28/7.64, HAMBURG KSPA(D) 28.7.1864 samt STOCKHOLM 6.TUR 30.7. (Reserve approx. € 25 / $31) 250
Buy Click for photo 5310K Sweden Utlandsanknytning. Great Britain. Obetalt brev med notering "Via Hull, if too late via Denmark", sänt från LIVERPOOL 25.JU.69, via HULL 26.JU.69 och GÖTEBORG 28.6.69, till Uddevalla. Lösennotering "60" (öre). (Reserve approx. € 30 / $38) 300
Buy Click for photo 5311K Sweden Utlandsanknytning. Holstein. Obetalt brev sänt från STOCKHOLM 11.3.1842 till Kiel, "via Elseneur". Lösennotering "10". (Reserve approx. € 51 / $63) 500
Buy Click for photo 5312K Sweden Utlandsanknytning. Holstein. Obetalt brev sänt från STOCKHOLM 11.4.1845 till Rendsburg. (Reserve approx. € 51 / $63) 500
Buy Click for photo 5313K Sweden Utlandsanknytning. Netherlands. Intressant brevomslag med notering "franco Helsingör", sänt till Hauge. Daterat i blyerts "1686", karterat "1", samt med avgiftsnotering "VII" i rödkrita. De övriga kända breven från 1600-talet till Nederländerna har samtliga poststämplar, varför detta troligen rör sig om den tidigaste kända försändelsen till denna destination, sänt innan B-/F-stämplarnas införande. UTSTÄLLNINGSOBJEKT. (Reserve approx. € 250 / $310) 2500
Buy Click for photo 5314K Sweden Utlandsanknytning. Netherlands. Inkommande brev daterat "Rotterdam den 21de Juli 1855", sänt till Uddevalla, via KS&NPA HAMBURG 24.7.1855. (Reserve approx. € 71 / $88) 700
Buy Click for photo 5315K Sweden Utlandsanknytning. Netherlands. Obetalt brev sänt från STOCKHOLM 11.10.1865 till AMSTERDAM 15.10.65. Stämplar 3¼ a.P. och LÜBECK LAUENBURG 14.10. (Reserve approx. € 51 / $63) 500
Buy Click for photo 5316K Sweden Utlandsanknytning. Russia. Inkommande obetalt brevkuvert (riss), sänt från ODESSA, via STOCKHOLM 11.SEP.62, till Uppsala. Lösennotering "144 öre". (Reserve approx. € 40 / $50) 400
Buy Click for photo 5317K Sweden Utlandsanknytning. Russia. Inkommande brev daterat "St. Petersburg d. 18/30 Apr. 1866", sänt till STOCKHOLM 1.TUR 8.5. Stämplar bl.a. AUS RUSSLAND FRANCO, KÖNIGSBERG PR. BROMBERG 2.5., LÜBECK ST.P.A. 3.5, med flera. Praktobjekt. (Reserve approx. € 71 / $88) 700
Click for photo 5318K Sweden Utlandsanknytning. Spain. Inkommande obetalt brevomslag sänt från BARCELONA 25.JUL.63 till STOCKHOLM 1.TUR 2.8. Övriga stämplar ESPANA LA JUNQUERA 23.JUL.63, PARIS A QUIEVRAIN 27.JUIL.63 och HAMBURG KSPA(D) 29.7.1863. Lösenstämpel 72. (Reserve approx. € 71 / $88) 700 700
5319K Sweden Prephilately collection fyrkantstämplar 1839-1854. I princip alla olika, varav flera vackra. (13) (Reserve approx. € 40 / $50) on cover 400
5320K Sweden Prephilately lot rectangular pmk´s. CARLSTAD type 7, LIDKÖPING type 1, LINKÖPING, UMEÅ type 1 (front) and ÖSTERSUND. One with notation "Högst angeläget". P: 525:-. Somewhat mixed quality (5) (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300 410
5321K Sweden Prephilately lot arc pmk´s. HALMSTAD type 3, LINKÖPING type 2, NYKÖPING type 3 and ÖSTERSUND type 2. Incl. one registered cover. P: 750:-. Mostly good quality (4) (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
5322K Sweden Prephilately collection FYRKANTSTÄMPLAR. Sju brevsomslag, alla med olika stämplar, bl.a. CARLSBORG, GAGNEF, LINKÖPING och SMEDJEBACKEN. Mostly good quality. (7) (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
Buy Click for photo 5323K Sweden Prephilately lot RAKSTÄMPLAR. Tre brevomslag med stämplar CARLSTAD, GÖTHEBORG, resp. WENERSBORG. Fine quality. (3) (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
5324K Sweden Prephilately collection BÅGSTÄMPLAR. Sju brevsomslag, alla med olika stämplar, bl.a. ÖSTERSUND, MARSTRAND och NORRTELJE. Mostly fine quality. (7) (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
5325K Sweden Prephilately. Kronopost. Tre brev och en kungörelse, alla med kronoslingor, 1700-1800-tal, bl.a. med notering om vite. (4). (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300