3176 lots found, showing page 48 of 159

945A Sverige Pärm med ca 75 brev- och framsidor förfil-1970 inkl. flera Vapen, klipp med div. stplr, par F10 etc. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
946A Sverige Samling 1880–1970-tal på Visirblad. Mest försändelser till utlandet, varav mycket brevkort, bl.a. luftpost, censur, lösen, m.m. (144) (Reserve approx. € 70 / $82) 700 700
947A Sverige Album med ca 40 försändelser 1716–1948, bl.a. brev från utlandet med lösenstpl "45 öre" och "Obetaldt". (Reserve approx. € 60 / $71) 600 600
948K Sverige Tolv försändelser frankerade med Oscar 8 öre 1902–09 varav sju sända utrikes inkl. Tyskland och Frankrike, etc. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
949P Sverige 14 st försändelser/blanketter/militärpostbrev 1920–68, frankerade med bandmärken. Rek eller sända till utlandet, två reklamationer 1936–37, dessutom ett vykort från Korea 1954 till Sverige. Trevlig post. (15) (Reserve approx. € 50 / $59) 500
950P Sverige Sju blanketter: tre st "Bilaga till personkoert avseende gåvopaketsändningar" HK 117, 1948–51 (ovanliga), tre st "Militärpaket"-etikett med 90 öres frankeringar 1943–44, Bl 25 och en reklamation 1929. (Reserve approx. € 50 / $59) 500
Buy 951A Sverige Samling förfilateli–1970-tal i Visiralbum. Bl.a. brev med kronoslinga från 1788, brev med kronostämpel, flera postanvisningar med Ringtyp, utlandsbrev, samt ca 15 utrikes försändelser. Mest god kval. (35) (Reserve approx. € 50 / $59) 500
952A Sverige Samling 1880–1960-talen i Visiralbum. Bl.a. nordiskt resekort, samt många försändelser till utlandet, inkl. luftpost, ass, censur, m.m. (64) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 950
Buy 953A Sverige Samling. Mest försändelser sända till utlandet, inkl. många luftpost (28). Även samling stämplar ENKÖPING på lösa märken (16). (Reserve approx. € 50 / $59) 500
954A Sverige Samling 1870–1970-talen i pärm. Bl.a. tilläggstjänster, censur, Kongress/Förening, två st brev med F 257, m.m. Ngt blandad kval. (57) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
955K Sverige Fyra försändelser: 3 + 3 öre Liggande lejon, till Blockhusudden i Stockholm, två st brev med 6 öre Ringtyp t.13 utan ph 1883–84 samt ett rekbrev med 42 öres porto, vackert stämplat RÅDA 6.3.1878. (Reserve approx. € 40 / $47) 400 505
956K Sverige 25 försändelser 1932–39 med bl.a. båtstämplar från Gripsholm, jub. mellan Malaga och Southampton resp. Marseille och Neapel, samt flera brev frankerade med Stående lejon, LYX-stämplat Mariefred, Gripsholmsjubileet 1937. Mycket fin kvalitet. (Reserve approx. € 30 / $35) 300
Buy 957L Sverige Helsaker. Låda med hundratals frankokuvert, kortbrev, aerogram och postbrev, etc. Beg/obeg. äldre–modernt. (Reserve approx. € 150 / $180) 1500
958A Sverige Helsaker samling 1880–1920 i fin pärm. Brevkort, samtliga begagnade och sända till utrikes destinationer. Porto 6, 5 och 10 öre. Bl.a. stämplar. Ovanlig sammanställning. (150) (Reserve approx. € 120 / $140) 1200 1200
960A Sverige Helsaker. Ca 130 postgångna helsaker bKe2–6 inkl. flera sända utomlands, mest bKe6 (89). Även nio obeg. bKe4–5. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
961A Sverige Helsaker samling/parti 1872– i album med fickor. Drygt 250 helsaker. Bl.a. fiins Fk1, Fk2 med tilläggsfrank 12 + 6 öre för expressbefordran, bKe 9 från Polcirkeln 1900 till London, Skeppsspoststpl, Dansk poststpl på svensk helsak, järnvägsbrevkort, militärbrevkort, tjänstebrevkort, m.m. Intressant material. God kval. (Reserve approx. € 80 / $94) 800 1600
962A Sverige Helsaker. Två pärmar med huvudsakligen obeg. helsaker. Många dubbletter. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 1700
963K Sverige Helsaker lot. JÄRNVÄGSBREVKORT. Halmstad-Nässjö Jernvägar, två olika (papperets tjocklek) daterade och sända 1890 samt 1901. I mycket fint skick. Samt postgånget HNJ-kort från Halmstad Bolmens jvg 1945. Hål efter pappersspett och lite vågigt. (3) (Reserve approx. € 30 / $35) 300 300
Click for photo 964 Sverige Vykort, Politiskt kort. Oanvänt God Helg-kort sign LS. Utgivet av Ungsvenska förbundets i Göteborg Förlag. Nr 18. Tryckt hos Hugo Brusewitz AB. Stämplat Harads 23.12.30. (Reserve approx. € 50 / $59) on cover 500 500
Buy Click for photo 965 Sverige Vykort, Politiskt kort. Kommunistiskt God Jul Gott Nytt År -kort från ca. 1935 "Din tanke och Din gärning för fredens och frihetens sak." Ovanlig. (Reserve approx. € 30 / $35) on cover 300