3176 lots found, showing page 45 of 159

885A Sverige Parti 1920–1940 i Visiralbum med fickor. Ortstämplar (postorter K–Sö) på lösa frimärken, på frimärken på klipp och på frimärken på försändelser. Ett antal praktstämplar har hittats. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 150 / $180) 1500 4700
Click for photo 886A Sverige Parti 1870–1920 i Visiralbum med fickor. Samling järnvägspoststp (huvudsakligen PKXP) på Ringtyp–Gustaf V Medaljong och Lilla riksvapnet. Allt från läsbara till prakt. Mest Oscar II. Insatt i nummerordning. Ngt blandad kval. (>700) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1900
887A Sverige Samling/parti 1920–1970 i insticksbok. Enbart postombudsstämplar. Huvuddelen av märkena på brevklipp för att hela stämpeln ska kunna läsas. Många stämplar därför i prakt-/lyxkvalitet. Ngt blandad kval. (>500) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
Buy 888A Sverige Parti 1920–1985 i Visiralbum med fickor. Ortstämplar (postorter Sk–Sö) på frimärken, på frimärken på klipp och på frimärken på försändelser. Ett antal praktstämplar har hittats. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
889BA Sverige Parti Vapen-modernt i sju urvalshäften+ pärm med Oscar II inkl. många vackra och även bättre stplr. Även en del bättre märken inkl. UPU 1+2 kr och Garboblocket. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1700
Buy 890A Sverige Pärm med ca 1700 ortstplr med begynnelsebokstäver T–U–V. Mest på klipp och huvudsakligen 1930–80 inkl. många vackra och mycket småorter. (Reserve approx. € 90 / $110) 900
891P Sverige Samling OSCAR A–Ö på sex visirblad. Bl.a. Upplands Ekeby (P: 250), Vassen (500), Ölands Näsby (rep.) och Ösmo-Nynäs (175). Många praktstämplar, dock ngt bl. kval. (330) (Reserve approx. € 80 / $94) 800 1800
892A Sverige Pärm med ca 2000 järnvägsstämplar mest Ringtyp–1960-tal inkl. många vackra. (Reserve approx. € 80 / $94) 800 1100
Buy 893K Sverige GOTLAND. Fem försändelser till utlandet inkl. sorgebrev från Visby till KUBA 1919, vykort Visby till Holland 1904 samt tre brev till USA: BANDER 1901, ESKELHEM 1903 och KATTHAMMARSVIK 1892. (Reserve approx. € 70 / $82) 700
Buy 894K Sverige GOTLAND. Fem trevliga försändelser inkl. Stenkulma 1879 och Klintehamn 1882 på 6 öres brevkort, Burgsvik rek 1901, Romakloster ass 1911 samt den ovanliga DUNE Nst 58 på brev 1918 frankerat med 2×2 öre Riksvapnet till Ganthem. (Reserve approx. € 70 / $82) 700
895P Sverige Oscar II. Ca 170 st, de flesta med AB–lyxstämplar. (Reserve approx. € 70 / $82) 700 900
896P Sverige STORA TJÄNSTE. 130 olika huvudsakligen prakt–lyxstplr 1875–1910. T.ex. Edsbordet 1903, Hulterstad 1893, Höckgården 1882, Kinneved 1889, etc. (Reserve approx. € 70 / $82) 700 1200
897P Sverige Elva visirblad med stämpar A–Ö på Oscarsmärken. Bra kval. Katalogvärde enligt inlämnaren Postal 14.400 (528) (Reserve approx. € 70 / $82) 700 1100
898A Sverige Samling/parti 1920–1980 i Visiralbum med fickor. Frimärken på brevklipp och lösa frimärken, alla med ortstämplar, allt från läsbart till prakt. La–Nö. Totalt 62 visirblad. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 70 / $82) 700 700
899A Sverige Samling/parti 1920–1980 i Visiralbum med fickor. Frimärken på brevklipp och lösa frimärken, alla med ortstämplar, allt från läsbart till prakt. Br–Fö. Totalt 54 visirblad. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 70 / $82) 700 700
900A Sverige Visiralbum div: Ca 100 st Oscar II bl.a. järnväg och 60 st Medaljong, mest AB–kvalitet, två blad udda stämplar. 15 visirblad modernt, de flesta i lyxkvalitet. (Reserve approx. € 70 / $82) 700 700
901A Sverige Samling JÄMTLAND i Visiralbum. Mest Medaljong–1950-tal, inkl. ett 40-tal försändelser, plus POB, m.m. Mest god kval. inkl. flera vackra. (150) (Reserve approx. € 70 / $82) 700 700
Buy 902A Sverige 6/6. Samling med anknytning till Svenska Flaggans Dag, på frimärken (55 st), stämpelmärken (72 st) samt vykort/försändelser (28 st). Ringtyp–modernt. (Reserve approx. € 70 / $82) 700
(13 photos)
903A Sverige Samling i Visiralbum. E-län, 414 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Ringtyp–moderna, läsbara–prakt. (Reserve approx. € 60 / $71) 600 900
(14 photos)
904A Sverige Samling i Visiralbum. H-län, 412 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Ringtyp–moderna, läsbara–prakt. Mycket Öland. (Reserve approx. € 60 / $71) 600 1600