3176 lots found, showing page 42 of 159

825P Sverige Stpl. Liten lot med O II och G V i medaljong. Alla med punkter och streck o.d. (100) (Reserve approx. € 30 / $35) 300
Buy 826FB Sverige Buntar. Oscar II 10 öre F 54. 138 st hundrabuntar av okänt ursprung. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
827K Sverige Buntar. 10 öre Oscar II, 46 st hundrabuntar samt ytterligare sju buntar bl.a. fyra st 5 öres. (Reserve approx. € 50 / $59) 500
828FE Sverige Buntar lot 1885 i kartong. 20 buntar Ringtyp t.13 m.ph, 5 öre (F 43). Chans på stämplar, varianter och nyanser. Blandad kval. (ca 2000) (Reserve approx. € 30 / $35) 300 400
Buy 829AV Sverige mint never hinged/mint/used samling 1855–1955 i Estett-album. Bl.a. 3 skill tunn fläck samt omtandad, sex st 4 skill med bl.a. 2j2 intyg HOW saknad hörntand, 14A med kt, Landstorm, Kongress, Förening alla BC/CB, etc. Mycket blandad kval. (Reserve approx. € 1400 / $1650) 14000
(8 photos)
830A Sverige mint never hinged/mint/used samling/parti 1874-c:a 1940 i insticksbok. TJÄNSTE, LÖSEN och Militärmärken. Bl.a. blockenheter, både mint never hinged och stpl, vackra stämplar etc. F c:a 29000:- (1994/95) e.inl. (Reserve approx. € 300 / $350) 3000
831A Sverige mint never hinged/mint/used samling 1855–1955 i Estett-album med fickor. Tre st fina 4-skillingar (varav en stp WEXIÖ 11.10.1856), 8 skilling, båda lokalmärkena, nyanser och varianter på 12 öre Vapentyp, nyanser på Ringtyp, Kongressen och Jubileet upp till 1 kr. Ganska många praktstpl och några lyxstpl. Mest god kval. (>500) (Reserve approx. € 300 / $350) 3000 3600
Buy 832A Sverige mint never hinged/mint/used samling/parti 1938–56 i album med hemgjorda fickor inkl. många parkombinationer. Mest bra kval. (1800) (Reserve approx. € 250 / $290) 2500
833A Sverige mint never hinged/mint/used samling 1855–1967 i Schaubek-album med fickor. Bl.a. Vapen/Lejon i något blandad kval (även svart lokal med fht, en del Ringtyp, Kongressen kpl x, UPU 5 öre–60 öre stpl, en del bra 1930-tal och tiotalet BC/CB, även något tjänste/lösen, samt liten "extraavdelning" stpl Oscar, bl.a. en del 20 öre med omvänt vm krona. Bra kval. (Reserve approx. € 250 / $290) 2500 2500
Buy 834A Sverige mint never hinged/mint/used. Samling 4 skill–1971 i Facitalbum inkl. dubbletter. T.ex. överkpl Vapen, 2×F 15, L17a stpl, bra bandmärken, en del Kongress och BC-/CB-par, mint never hinged/mint strip och en del fyrblock, etc. (Reserve approx. € 250 / $290) 2500
835A Sverige mint never hinged/mint/used. Parti Vapen–1960-tal i Visirpärm med bl.a. ett hundratal Ringtyp, 3×F 273BC mint never hinged, Bellman BC mint never hinged fyrblock, flera mint never hinged strip och satser etc. F ca 59600. (Reserve approx. € 200 / $240) 2000 2000
836A Sverige mint never hinged/mint/used samling 4 skill bco–1968 i Verbis-album med fickor. Förening kpl mint, flera BC-/CB-par etc. Lågt utrop. Mest bra kval. (1000) (Reserve approx. € 200 / $240) 2000 2000
837L Sverige mint never hinged/mint/used parti. Omfattande parti i 13 album/insticksböcker inkl. bl.a. ostämplat och nominalvara. Besiktiga. (Reserve approx. € 150 / $180) 1500 1600
838A Sverige mint never hinged/mint/used samling 1872–1919 i Leuchtturm-album med fickor. Lösen och tjänste. Märkena väl beskrivna till nyans, variant, m.m. Fyr- och sexblock förekommer liksom ett antal snyggare stämplar. Ngt blandad kval. (>300) (Reserve approx. € 150 / $180) 1500 1800
839A Sverige mint never hinged/mint/used. Tre lageralbum 4 skill–1990-tal med bl.a. rep 8-skill och kpl Vapen. Så gott som allt stpl före 1948 och huvudsakligen mint never hinged 1966–84. Mest bra kval. (Reserve approx. € 150 / $180) 1500 2300
Buy 840A Sverige mint/used. Samling Vapen–1952 i Normaalbum med bl.a. F 15, bra Ringtyp och bandmärken, Kongress+Förening 5–80 öre, tjänste+lösen, etc. Mest bra kval. (Reserve approx. € 140 / $160) 1400
Buy Click for photo 841P Sverige mint never hinged/mint/used. LANDSTORM I–III. Parti på Visirblad inkl. olika vm och en del enheter, etc. Även några Flygpost F 136–38. (250) (Reserve approx. € 120 / $140) 1200
842P Sverige mint never hinged/mint/used samling/parti 1875–1970. Två cirkulationshäften i A4-format med allt från Ringtyp till Gustaf VI Adolf typ 3. Många fina stämplar! Besikta! Ngt blandad kval. (>400) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
843A Sverige mint never hinged/mint/used samling/parti 1876–1920 i Visiralbum med fickor. Stora och små tjänste, lösen, Lilla riksvapnet, Landstorm, påtryck på Ringtyp. Vattenmärkesvarianter finns. En del bättre stämplar, främst på stora tjänste. Ngt blandad kval. (>1000) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1100
844A Sverige mint never hinged/mint/used samling/parti 1855–1970 i två insticksböcker. Ett antal BC-/CB-par ingår. Bandmärken typbeskrivna. Ett antal snygga stämplar har hittats. Mycket blandad kval. (>700) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1900