Quick selection – Auction for collections and accumulations 356:

6630 lots found, showing page 205 of 332

Buy Click for photo 6980K Sweden Facit 336, 335A cover, 15+120 öre på censurerat luftpostbrev sänt från LANDSKRONA 12.9.42 till USA. F 1200 (Reserve approx. € 29 / $36) on cover 300
Buy Click for photo 6981 Sweden Facit 337C mint never hinged, 1942 Flygande Svanar 20 Kr blå, fyrsid. 3 stycken. F 3.600 (Reserve approx. € 29 / $36) mint never hinged 300
Buy Click for photo 6982K Sweden Facit 339 cover, 1942 Nationalmuseum 150 år 40 öre olivgrön, bättre singelfrankering på LYX-stämplat brev, sänt frå SKUTSKÄR 11.1.43 till Stockholm. Ngt slarvigt öppnat på baksidan. (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 6983 Sweden Facit 344BB mint never hinged, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd. 25 stycken par. F 5.750 (Reserve approx. € 29 / $36) mint never hinged 300
Buy Click for photo 6984 Sweden Facit 344BB mint never hinged, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. 6 stycken. F 1.500 (Reserve approx. € 29 / $36) mint never hinged 300
Buy Click for photo 6985 Sweden Facit 344BB mint never hinged, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. Sex stycken i block. F 1500 (Reserve approx. € 29 / $36) mint never hinged 300
Buy Click for photo 6986K Sweden Facit 344BB cover, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd tresid. tand. i vågrätt trestrip på rekbrev sänt från RÅDOM 6.7.1943 till Stockholm. Mindre anmärkningar. F 1200 (Reserve approx. € 24 / $30) on cover 250
6987K Sweden Facit 344BB, 345, 346 cover, 7x20 öre varav två st. BB-par i form av 4-block + 30+3x60 öre på censurerat rek luftpostbrev FDC-stämplat STOCKHOLM 16.6.1943, sänt till Argentina. Transit NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 21.7.1943, MIAMI, FL.A. REGISTERED 22.JUL.1943 och ankomststämplat DIEGO DE ALVEAR S.F. ARGENTINA 28.JUL.43. Dubbla censurremsor. F 1500 (Reserve approx. € 68 / $84) on cover 700
Buy Click for photo 6988K Sweden Facit 344-346 cover, 2x20+30+60 öre on censored registered special delivery cover with currency control, sent from HÄLSINGBORG 25.6.43 to Norway. Cancellations SEDDEL UTSENDT and FORGJEVES FORSØKT AVLEVERT SOM ILBREV. (Reserve approx. € 29 / $36) on cover 300
Buy Click for photo 6989K Sweden Facit 348, 347A, 349A cover, 5+10+90 öre på censurerat luftpostbrev sänt från HYLTEBRUK 7.1.44 till USA. Notering "Via England" och ankomststämplat CGICAGO ILL 31.MAR.1924. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 6990K Sweden Facit 350, 294, 332 cover, 2x120 öre + 1+5 kr på adresskort till paket sänt från GÖTEBORG 17.1.44 till Norge. Etikett Utförsel medgiven. Ankomststämplat BUREAU D´ÉCHANGE D´OSLO COLIS POSTAUX 18.1.44. (Reserve approx. € 24 / $30) on cover 250
Buy Click for photo 6991K Sweden Facit 350, 349BB, 282 cover, 3x5+45+120 öre på rek luftpostbrev sänt från STOCKHOLM 3 28.1.46 till USA. Ankomststämplat NEW YORK N.Y. REG. DIV. 5.2.1946, JAMAICA N.Y. 5.FEB.1946 och KEW GARDENS N.Y. REGISTERED 5.FEB.1946. F 350 (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 6992K Sweden Facit 350, etc. cover, 1943 Oscar Montelius 120 öre rosalila, tillsammans med ytterligare frankering, på två st. rek luftpostbrev med valutakontroll, sända från KARLSTAD 1947-1949 till USA. (2). F 700 (Reserve approx. € 24 / $30) on cover 250
6993K Sweden Facit 355 cover, 30 öre single usage on picture postcard sent by air mail from OSBY 20.12.47 to Austria. (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 6994K Sweden Facit 356 etc. cover, Luftpostbrev till Madagaskar sänt med första flyg, stämplat STOCKHOLM 13 10.11.45. Frankerat med 105 öre totalt. Sällsynt. (Reserve approx. € 87 / $110) on cover 900
Buy Click for photo 6995 Sweden Facit 360 used, 1945 Pressen 60 öre rödkarmin. LYX-stämplat STOCKHOLM 2 21.12.45. (Reserve approx. € 15 / $18) used 150
Buy Click for photo 6996K Sweden Facit 360 cover, 60 öre som singelfrankering på censurerat rekbrev med valutakontroll, sänt från UPPSALA 9.6.45 till England. Ankomststämplat LONDON W.C. 19.JNE.1945. Notering " Opened in error". Trevligt objekt. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
6997K Sweden Facit 366B cover, 20 öre på vykort sänt från STOCKHOLM 1 AVG LBR 17.6.47 till Indien. Ankomststämplat BOMBAY 8. (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 6998 Sweden Facit 369 used, 1946 Lantbruksrörelsen 100 år 60 öre rödviolett. LYX-stämplat BENGTSFORS 8.7.46. (Reserve approx. € 15 / $18) used 150
Buy Click for photo 6999K Sweden Facit 370B cover, 10 öre på trycksak sänt av SVEN HEDIN från STOCKHOLM 27.6.49 till Tyskland. Stämpel RETOUR samt etikett om obeställbarhet. (Reserve approx. € 29 / $36) on cover 300