Quick selection – Auction for collections and accumulations 356:

6630 lots found, showing page 165 of 332

Buy Click for photo 6180K Sweden Facit 140C or Scott 116 cover, 5 öre grön, typ I, fyrsid tandning på trycksak sänt från VANSBRO 17.4.21 till Trollhättan. F 400 (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 6181 Sweden Facit 140Ccx or Scott 116 used, 5 öre grön, typ I, fyrsid tandning med vm linjer. Medelgod centrering. F 1600 (Reserve approx. € 39 / $48) used 400
Buy Click for photo 6182 Sweden Facit 140Ccxz or Scott 116 used, 5 öre grön, typ I, fyrsid tandning med vm linjer + KPV. God centrering. F 1800 (Reserve approx. € 39 / $48) used 400
Buy Click for photo 6183 Sweden Facit 141a or Scott 117 used, 5 öre brunröd, typ I på Av-papper. Medelgod centrering. F 1800 (Reserve approx. € 39 / $48) used 400
6184K Sweden Facit 141A, 152A cover, 5+20 öre på vykort (Norreport) sänt från HALMSTAD 1 LBR 5.8.21 till Tyskland. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 6185K Sweden Facit 142, 162 cover, 5+60 öre på rekbrev med mottagningsbevis, sänt från KARLSKRONA 1 25.2.1924 till Jönköping. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 6186K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 5 öre typ II LYX-stämplat BRODDATORP 24.12.1923, sänt till Mollaryd. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 6187K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 6x5 öre i 5-strip på brev sänt från HUSKVARNA LBR 21.1.1923 till Spanien. Ankomststämplat BARCELONA 25.ENE.23. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
6188K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 5 öre på mycket trevligt reklamkuvert för Tomtens skurpulver. Sänt från Göteborg till Bollnäs. (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
6189K Sweden Facit 142A, 144A cover, 2×5+10 öre på vykort (Slottsgatan, Malmö) sänt från HÖÖR 29.12.22 till Kuba. Ankomststämplat SANTA CLARA. Ovanlig destination. (Reserve approx. € 29 / $36) on cover 300
6190K Sweden Facit 142A, 144A cover, 2+2×10 öre på vykort (Slottsskogen) sänt från GÖTEBORG 7 26.7.1922 till Chile. Portot 25 öre är sällsynt till Chile. (Reserve approx. € 24 / $30) on cover 250
Buy Click for photo 6191K Sweden Facit 142A, 180 cover, 5+2x20 öre på postanvisning medmottagningsbevis, sänd från KRISTINEHAMN 5.3.1924 till VÄSTERÅS 6.3.24. (Reserve approx. € 10 / $12) on cover 100
Buy Click for photo 6192 Sweden Facit 142E or Scott 117 used, 5 öre brown-red type II, perf 13 without wm. Good centering. F 1200 (Reserve approx. € 29 / $36) used 300
Buy Click for photo 6193 Sweden Facit 142E or Scott 117 used, 5 öre brunröd typ II, tandn. 13 med vm. Medelgod centrering. F 1200 (Reserve approx. € 29 / $36) used 300
6194K Sweden Facit 142E or Scott 117 cover, 2x5 öre brunröd typ II, tandn. 13, automatskurna ex. som kombination på två st. brevkort sända 1924. (2). (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 6195K Sweden Facit 142E, 192 cover, 5+50 öre med skyddsperforering "Th" på rekbrev med mottagningsbevis, sänt från STOCKHOLM 16 20.8.25 till DJURSHOLMS ÖSBY 21.8.25. Ovanligt objekt. (Reserve approx. € 49 / $60) on cover 500
Buy Click for photo 6196 Sweden Facit 142Ecc or Scott 117 mint never hinged, 5 öre brunröd, typ II, tandn. 13 med omvända vm linjer, vikt hörn annars fint ex. (Reserve approx. € 19 / $24) mint never hinged 200
Buy Click for photo 6197 Sweden Facit 142Ecc or Scott 117 used, 5 öre brunröd, typ II, tandn. 13 med omvända vm linjer. Medelgod centrering. F 1500 (Reserve approx. € 39 / $48) used 400
6198K Sweden Facit 143, 180 cover, 5+20 öre på brev sänt från MARIEFRED 15.7.26 till Egypten. Ankomststämplat ALEXANDRIA och MANSURA. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
6199K Sweden Facit 143A or Scott 116 cover, 5 öre på trycksakskort sänt från ÖREBRO 1 LBR 9.1.2 till Palestina. Sällsynt destination, R4 (4-10 kända försändelser) enl. Facit. (Reserve approx. € 49 / $60) on cover 500