3176 lots found, showing page 39 of 159

Click for photo 764P Sverige Stpl parti 1886–1985 på Visirblad. Ortstämplar på frimärken från Ringtyp till Carl XVI Gustaf. Huvuddelen av materialet före 1950. Totalt 30 visirblad. Även några försändelser med. Många praktstpl och även en del lyxstpl. Ngt blandad kval. (>1200) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
Buy Click for photo 765P Sverige Stpl parti 1891–1911 på Visirblad. Tio visirblad med Oscar II-märken med bra ortstämplar. Ganska många prakt och några lyx. Mest god kval. (>400) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
766A Sverige Stpl parti 1880–1968 i Visiralbum med fickor. Två fulla Visiralbum med märken från Ringtyp t.13 till Lunds Universitet. Här finns en hel del bättre (snyggare) stämplar. Mycket bra parti från bandmärkesperioden. Ngt blandad kval. (Tusentals) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
767A Sverige Mest stpl. Visirpärm med mycket märken Vapen–modernt inkl. flera bättre, en hel del stämplar, mycket par, etc. (2500) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
768A Sverige Stpl samling 1855–1936 på Visirblad. Mycket dubbletter från Oscar II. Bl.a. tre st defekta 4 skill. Vapen 24, 30 och 50 öre. Fin 17 öre Lejon. Gott om lösen och tjänste. Fyrblockserie Landstorm III, m.m. Blandad kval. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1300
769A Sverige Stpl parti Vapentyp–1970-tal i två stora insticksböcker. Sorterade dubbletter, inkl. tjänste och lösen. Bl.a. nyanser, vattenmärken, en del varianter, samt många vackra stämplar. I början ngt blandad kval. (3000) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 2300
770A Sverige Stpl parti 1858–1920 i Visiralbum med fickor. Tre blad med Vapentyp, en massa Ringtyp, Oscar II och Gustaf V Medaljong. Mycket nyanser och varianter på Vapentyp, Ringtyp och Oscar II. Blandad kval. (>2000) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1500
Buy 771A Sverige Stpl samling/parti 1891–1903 i Visiralbum med fickor. Oscar II-parti. Nyanser, varianter, avarter, stämplar. Blandad kval. (>4000) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
772A Sverige Stpl i Visiralbum. Stämpelsamling ca 1890–modernt, sorterat efter landskap. Många småorter. Många LYX-stämplar ingår. Bra kval. (800) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
773FE Sverige Stpl parti 1858–1890 i pergamynkuvert. Vapentyp och Ringtyp. Varianter, avarter och en hel del praktstämplar och lyxstämplar har noterats vid en hastig titt. Ngt blandad kval. (Hundratals) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1400
774EC Sverige Stpl parti 1890-tal (Oscar II) i kartong. Innehåller vm-varianter, plåtfel, nyanser och allt det där man förknippar med oscarsperioden. Blandad kval. (Tusentals) (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1700
775FA Sverige Stpl. Sterbhusparti i elva album med bl.a. tusentals bandmärken, en del 1924 års, bra tjänste, par, etc. Cirka 16 kg. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 3600
776DB Sverige Stpl. Dubblettlager/parti mest Oscar II–1970-tal i 20 insticksalbum, även en pärm med brev förfilateli–halvmodernt inkl. M1, etc. Cirka 18 kg. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1400
777L Sverige Stpl. Stort dubblettlager många tiotusentals märken Vapen–1980 i kuvert inkl. mängder med par, etc. Cirka 12 kg. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1600
778L Sverige Stpl. Parti Ringtyp–modernt i 17 album/pärmar. T.ex. samling i tre Estettalbum 1976–2001, bandmärken, en del stämplar, etc. Cirka 31 kg. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000 1000
Buy 779MD Sverige Stpl. Ask med stämplade häften och block från 1974–2006. Bra kvalitet. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000
780DA Sverige Stpl. Flyttlåda med tiotusentals märken i kuvert, album och askar Vapen–modernt. Besiktiga! Cirka 18 kg. (Reserve approx. € 90 / $110) 900 1400
781P Sverige Stpl samling Vapen–Oscar II på blad inkl en del nyanser och fina stämplar. Mest bra kval. (140) (Reserve approx. € 80 / $94) 800
Buy Click for photo 782P Sverige Stpl samling 1910–39 samt stora och lilla tjänste t.13 på blad med bl.a. flera märken ur Kongresserien 1924, bl.a. 2 kr. (Reserve approx. € 80 / $94) 800
Buy 783P Sverige Mest stpl samling/parti Landstormen på Visirblad. Nyanser, vattenmärkesvarianter, etc. Mest bra kval. (125) (Reserve approx. € 80 / $94) 800