Legend: = Click to put the lot in the bid form
(*) The column "Opening bid" is updated 1-2 times a day. The last update was on 21 February at 13:06.

4983 lots found, showing page 151 of 250

Auction for collections and accumulations 353 + Mail-bid sale

Bid Photo Lot Description Status Reserve

Place bid Click for photo 8001K Sweden Facit 336, 335A cover, 15+120 öre på censurerat luftpostbrev sänt från LANDSKRONA 12.9.42 till USA. F 1200 (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
Place bid Click for photo 8002 Sweden Facit 337C mint never hinged, 1942 Flygande Svanar 20 Kr blå, fyrsid. 3 stycken. F 3.600 (Reserve approx. € 30 / $38) mint never hinged 300
Place bid Click for photo 8003K Sweden Facit 339 cover, 1942 Nationalmuseum 150 år 40 öre olivgrön, bättre singelfrankering på LYX-stämplat brev, sänt frå SKUTSKÄR 11.1.43 till Stockholm. Ngt slarvigt öppnat på baksidan. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 8004 Sweden Facit 344BB mint never hinged, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd. 25 stycken par. F 5.750 (Reserve approx. € 30 / $38) mint never hinged 300
Place bid Click for photo 8005 Sweden Facit 344BB mint never hinged, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. 6 stycken. F 1.500 (Reserve approx. € 30 / $38) mint never hinged 300
Place bid 8006 Sweden Facit 344BB mint never hinged, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. Sex stycken i block. F 1500 (Reserve approx. € 30 / $38) mint never hinged 300
Place bid Click for photo 8007K Sweden Facit 344BB cover, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd tresid. tand. i vågrätt trestrip på rekbrev sänt från RÅDOM 6.7.1943 till Stockholm. Mindre anmärkningar. F 1200 (Reserve approx. € 25 / $31) on cover 250
Place bid Click for photo
8008K Sweden Facit 344BB, 345, 346 cover, 7x20 öre varav två st. BB-par i form av 4-block + 30+3x60 öre på censurerat rek luftpostbrev FDC-stämplat STOCKHOLM 16.6.1943, sänt till Argentina. Transit NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 21.7.1943, MIAMI, FL.A. REGISTERED 22.JUL.1943 och ankomststämplat DIEGO DE ALVEAR S.F. ARGENTINA 28.JUL.43. Dubbla censurremsor. F 1500 (Reserve approx. € 71 / $88) on cover 700
Place bid Click for photo 8009K Sweden Facit 348, 347A, 349A cover, 5+10+90 öre på censurerat luftpostbrev sänt från HYLTEBRUK 7.1.44 till USA. Notering "Via England" och ankomststämplat CGICAGO ILL 31.MAR.1924. (Reserve approx. € 20 / $25) on cover 200
Place bid Click for photo 8010K Sweden Facit 350, 294, 332 cover, 2x120 öre + 1+5 kr på adresskort till paket sänt från GÖTEBORG 17.1.44 till Norge. Etikett Utförsel medgiven. Ankomststämplat BUREAU D´ÉCHANGE D´OSLO COLIS POSTAUX 18.1.44. (Reserve approx. € 25 / $31) on cover 250
Place bid Click for photo 8011K Sweden Facit 350, 349BB, 282 cover, 3x5+45+120 öre på rek luftpostbrev sänt från STOCKHOLM 3 28.1.46 till USA. Ankomststämplat NEW YORK N.Y. REG. DIV. 5.2.1946, JAMAICA N.Y. 5.FEB.1946 och KEW GARDENS N.Y. REGISTERED 5.FEB.1946. F 350 (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 8012K Sweden Facit 350, etc. cover, 1943 Oscar Montelius 120 öre rosalila, tillsammans med ytterligare frankering, på två st. rek luftpostbrev med valutakontroll, sända från KARLSTAD 1947-1949 till USA. (2). F 700 (Reserve approx. € 25 / $31) on cover 250
Place bid Click for photo
8013K Sweden Facit 355 cover, 30 öre single usage on picture postcard sent by air mail from OSBY 20.12.47 to Austria. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 8014K Sweden Facit 356 etc. cover, Luftpostbrev till Madagaskar sänt med första flyg, stämplat STOCKHOLM 13 10.11.45. Frankerat med 105 öre totalt. Sällsynt. (Reserve approx. € 91 / $110) on cover 900
Place bid Click for photo 8015 Sweden Facit 360 used, 1945 Pressen 60 öre rödkarmin. LYX-stämplat STOCKHOLM 2 21.12.45. (Reserve approx. € 15 / $19) used 150
Place bid Click for photo 8016K Sweden Facit 360 cover, 60 öre som singelfrankering på censurerat rekbrev med valutakontroll, sänt från UPPSALA 9.6.45 till England. Ankomststämplat LONDON W.C. 19.JNE.1945. Notering " Opened in error". Trevligt objekt. (Reserve approx. € 20 / $25) on cover 200
Place bid Click for photo
8017K Sweden Facit 366B cover, 20 öre på vykort sänt från STOCKHOLM 1 AVG LBR 17.6.47 till Indien. Ankomststämplat BOMBAY 8. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 8018 Sweden Facit 369 used, 1946 Lantbruksrörelsen 100 år 60 öre rödviolett. LYX-stämplat BENGTSFORS 8.7.46. (Reserve approx. € 15 / $19) used 150
Place bid Click for photo 8019K Sweden Facit 370B cover, 10 öre på trycksak sänt av SVEN HEDIN från STOCKHOLM 27.6.49 till Tyskland. Stämpel RETOUR samt etikett om obeställbarhet. (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
Place bid Click for photo 8020 Sweden Facit 371 used, 1946 Esaias Tegnér 40 öre olivgrön. LYX-stämplat ESKILSTUNA 28.7.47. (Reserve approx. € 15 / $19) used 150