Legend: = Click to put the lot in the bid form
(*) The column "Opening bid" is updated 1-2 times a day. The last update was on 16 January at 15:20.

3176 lots found, showing page 13 of 159

International auction 352

Bid Photo Lot Description Status Reserve

Place bid Click for photo 242K Sverige Facit Tjänste Tj5d brevstycke, 12 öre djupblå, tandn 14, nedklippt till ¼-storlek motsvarande korrekt trycksaksporto 3 öre, på klipp från kungörelse, stämplat SOLLEBRUNN 24.12.1878. Synnerligen intressant och ovanligt objekt, ev. unikt? Intyg HOW Very Fine (2001). (Reserve approx. € 500 / $590) on piece 5000 5000
Place bid Click for photo 243 Sverige Facit Tjänste Tj6 stpl, 20 öre röd, tandn. 14. 10 stycken. Även olika nyanser. F 8.000 (Reserve approx. € 70 / $82) used 700
Place bid Click for photo
244K Sverige Facit Tjänste Tj6b mint without gum, 20 öre orangeröd, tandn 14, omgummerad och en tand förstärkt enl. utlåtande från HOW. LYX-centrering. (Reserve approx. € 60 / $71) mint without gum 600 600
Place bid Click for photo 245 Sverige Facit Tjänste Tj9 stpl, 50 öre röd, tandn. 14. Praktstämplat ÖSTRA EMTERVIK 24.7.1880. Kt. Även ett Tj20 med bikupestpl STOCKHOLM 3.12.1881 (tfl). (2). F 1000 (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 300
Place bid Click for photo 246 Sverige Facit Lösen L1 mint, 1 öre svart, tandn. 14. Två st mint + nio st mint without gum. F 3.900 (Reserve approx. € 40 / $47) mint 400
Place bid Click for photo
247K Sverige Facit Lösen L1, 6c, 19b brev, 1+2×20+4×50 öre som lösen på delbetalt adressbrev (kort) till två assurerade paket, sänt från NYBORG 1.(P)OST 20.12 med dansk frankering 8+2×25+9×100 øre, och makulerat med nummerstpl 46. Transit MALMÖ PAKET 23.12.1879 och ankomststämplat SPANNARP 24.12.1879. Trots veck samt ett par märken def, ett mycket dekorativt och sällsynt objekt. Ex. Postiljonen 1975 och Philea 2006. (Reserve approx. € 150 / $180) on cover 1500 1500
Place bid Click for photo 248 Sverige Facit Lösen L1-10 stpl, SET tandn. 14 (10). (1 kr tunn). (Reserve approx. € 30 / $35) used 300
Place bid Click for photo
249K Sverige Facit Lösen L2, 7, 9, 10 brev, 3+24+50 öre + 13×1 kr som lösen på ofrankerat adresskort sänt från Tyskland till KRISTIANSTAD 6.7.1877. Trots veck och en del skador ett dekorativt objekt med högt lösenbelopp. (Reserve approx. € 30 / $35) on cover 300
Place bid Click for photo 250 Sverige Facit Lösen L3 mint, 5 öre brun, tandn. 14. 26 stycken varav 3-4 st är mint without gum. F 13.800 (Reserve approx. € 140 / $160) mint 1400
Place bid Click for photo 251 Sverige Facit Lösen L3a mint never hinged, 5 öre brun-ljusbrun, tandn 14. F 1700 (Reserve approx. € 30 / $35) mint never hinged 300
Place bid Click for photo 252 Sverige Facit Lösen L4 stpl, 6 öre gul, tandn. 14. 10 stycken. Även olika nyanser. F 7.500 (Reserve approx. € 70 / $82) used 700
Place bid Click for photo 253 Sverige Facit Lösen L5 mint, 12 öre röd, tandn. 14. 84 stycken. F 5.040 (Reserve approx. € 40 / $47) mint 400
Place bid Click for photo
254KV Sverige Facit Lösen L5a, 9a brev, 12+3×50 öre som lösen på brev med bortfallet argentinskt märke, sänt från BUENOS AIRES (Argentina), via LONDON 12.JA.74, till STOCKHOLM ANK. A 16.1.1874. Mycket vackert objekt, utvikt för montering. Lösenmärkena använda första kurseringsmånaden. Sällsynt objekt före UPU. UTSTÄLLNINGSOBJEKT. (Reserve approx. € 500 / $590) on cover 5000
Place bid Click for photo 255 Sverige Facit Lösen L7 stpl, 24 öre grå, tandn. 14. 20 stycken. Även olika nyanser. F 8.000 (Reserve approx. € 80 / $94) used 800 800
Place bid Click for photo 256 Sverige Facit Lösen L7a mint, 24 öre rödviolett, tandn 14. God centrering. F 5000 (Reserve approx. € 60 / $71) mint 600 650
Place bid Click for photo
257 Sverige Facit Lösen L8 mint never hinged, 30 öre grön, tandn. 14, fyrblock. Medelgod centrering. Något "flammig" gummering. F 7.200 (Reserve approx. € 100 / $120) mint never hinged 1000
Place bid Click for photo 258 Sverige Facit Lösen L8 mint, 30 öre grön, tandn. 14. Nio stycken varav tre st är mint without gum. F 5.250 (Reserve approx. € 40 / $47) mint 400
Place bid Click for photo 259 Sverige Facit Lösen L8 stpl, 30 öre grön, tandn. 14. 30 stycken. Även olika nyanser. F 9.000 (Reserve approx. € 80 / $94) used 800
Place bid Click for photo 260P Sverige Facit Lösen L10b, 6c brev, 20 öre + 3×1 kr i trestrip som lösen på fraktbrev till paket sänt från Basel, via BERLIN 7.3.76, KIØBENHAVN 9.3 och HELSINGØR 10.3, till HELSINGBORG 10.3.1876. Lösenstämpel PORTO, samt notering "Lösen 3 Kronor 20 öre". Trevligt objekt. (Reserve approx. € 150 / $180) on cover 1500
Place bid Click for photo 261 Sverige Facit 28d, 29b, 31c, 32e brevstycke, 3, 4, 6 och 12 öre på postanvisningsklipp. Mycket vackert stämplat BETTNA 10.3.1881. Ex Sjöman. (Reserve approx. € 30 / $35) on piece 300