Legend: = Click to put the lot in the bid form
(*) The column "Opening bid" is updated 1-2 times a day. The last update was on 19 February at 11:11.

4983 lots found, showing page 117 of 250

Auction for collections and accumulations 353 + Mail-bid sale

Bid Photo Lot Description Status Reserve

Place bid Click for photo 7321K Sweden Facit 145A, 177A cover, 2x10+2x15 öre på luftpostbrev stämplat PKP 359, sänt tilll Egypten. Flera ankomststämplar på baksidan. (Reserve approx. € 20 / $25) on cover 200
Place bid Click for photo 7322K Sweden Facit 145A, 177A cover, 10+4x15 öre på expressbrev sänt från STOCKHOLM 10.6.33 till DANZIG 12.6.33, via BERLIN C 11.6.33. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 7323K Sweden Facit 145C cover, 3x10 öre ultramarinviolett, typ I, fyrsid tandn. på inrikes brev sänt från HÖRBY 19.10.26 till Malmö, där det ena exemplaret har varianten dubbelprägling II enl. notering. (Reserve approx. € 20 / $25) on cover 200
Place bid Click for photo 7324K Sweden Facit 145C, 143A, 143C, 251 cover, 3x5+2x10 öre på luftpostbrev sänt från LÅNGBAN 16.1.32 till Tyskland. Ett märke med naggade tänder. (Reserve approx. € 25 / $31) on cover 250
Place bid Click for photo 7325K Sweden Facit 145C, 143C cover, 4x4 öre i 4-block + 5 öre på expressbrev med innehåll sänt från STOCKHOLM 24.1.31 till Danmark. På baksidan stämplat LEGACAO DO BRASIL. Ett par ktt. (Reserve approx. € 30 / $38) on cover 300
Place bid Click for photo 7326K Sweden Facit 145C, 187 cover, 10 öre 4-sid. + 35 öre på rekbrev sänt från STOCKHOLM 7.4.31 till Saar. Ankomststämplat SAARBRÜCKEN 9.4.31. R3 enl. Facit. (Reserve approx. € 25 / $31) on cover 250
Place bid Click for photo
7327K Sweden Facit 145E cover, 10 öre violett typ I, tandn. 13 på två st. försändelser (ett brevkort och ett brev, tillsammans med F143E). (2). F 450 (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 7328K Sweden Facit 145E, 143A, 177A cover, 2x5+2x10+15 öre på brev sänt från MALMÖ 4 30.12.29 till Ungern. Ankomststämplat BUDAPEST 741 930.JAN.1. Returnerat. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150 150
Place bid Click for photo 7329K Sweden Facit 145E, 143E cover, 5+3×10 öre i trestrip, samtliga tandning 13, på vackert rekbrev sänt från NORRKÖPING 1 25.11.27 till Göteborg. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 7330K Sweden Facit 145E, 183b cover, 10 öre perf. 13 + 25 öre på rekbrev sänt från GRYCKSBO 14.6.34 till Finland. Ankomststämplat HELSINKI på baksidan. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 7331K Sweden Facit 146A or Scott 119 cover, 10 öre som avgift på kvitto å erlagt belopp, Bl. 77 (Aug 30), med tillhörande tulldeklaration från Tjeckoslovakien, samt tullklareringsattest (hålslagna). Stämplad BOLLNÄS 12.10.21.. (Reserve approx. € 40 / $50) on cover 400
Place bid Click for photo
7332K Sweden Facit 146A or Scott 119 cover, 10 öre på vykort (Skantssjön, Hallstahammar) sänt som trycksak från MALMÖ 2.7.31 till Bulgarien. Ankomststämplat. Mycket ovanlig destination för trycksaker. (Reserve approx. € 35 / $44) on cover 350
Place bid Click for photo
7333K Sweden Facit 146A or Scott 119 cover, 10 öre violett typ II på vykort (Stadshusträdgården) daterat "9/8 35", sänt som trycksak från STOCKHOLM till Grekland och sedan eftersänt till Turkiet. Ankomststämplat ISTANBUL 25.8.1935. (Reserve approx. € 20 / $25) on cover 200
Place bid Click for photo
7334K Sweden Facit 146A or Scott 119 cover, 2x10 öre på luftpost brevkort sänt från STOCKHOLM 1 1.8.30 till Finland. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo 7335K Sweden Facit 146A, 177A cover, 10+15 öre på trevligt brev sänt från MALMÖ 1 31.8.31 till Filippinerna, via Sibirien. Bra adressland. (Reserve approx. € 51 / $63) on cover 500
Place bid Click for photo 7336K Sweden Facit 146A, 177A cover, 10+15 öre på brev sänt från GÖTEBORG 3.1.36 till Hong Kong. Ankomststämplat VICTORIA HONG KONG 26.JA.36. R4 (4-10 kända försändelser) enl. Facit. (Reserve approx. € 51 / $63) on cover 500
Place bid Click for photo
7337K Sweden Facit 146A, 177A cover, 2x10+15 öre som kombination på fyra luftpostbrev sända till Skottland, Holland resp. Spanien. (4). (Reserve approx. € 25 / $31) on cover 250
Place bid Click for photo
7338K Sweden Facit 146A, 177A cover, 10+15 öre på vykort (Rosengården, Sigtunastiftelsen) sänt med luftpost, från SIGTUNA 11.10.35 till Tyskland. Ankomststämplat BERLIN STEGLITZ 1 12.10.35. (Reserve approx. € 20 / $25) on cover 200
Place bid Click for photo 7339K Sweden Facit 146A, 177A cover, 2x10+15 öre på luftpostbrev sänt från HÖGANÄS 3.10.29 till Spanien. Ankomststämplat 7.OCT.29. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150
Place bid Click for photo
7340K Sweden Facit 146A, 231 cover, 10+10 öre på luftpost brevkort sänt från TOREKOV 29.7.33 till Finland.. (Reserve approx. € 15 / $19) on cover 150