1195 lots found, showing page 56 of 60

2101SL Litteratur, övrig Sweden VÅRT HEM nr 1-26 årgång 1948 i inbunden volym samt 24 nummer av BILDJOURNALEN årgång 1957. (Reserve approx. € 10 / $13) 100 100
Buy 2102SA Litteratur, övrig ALL WORLD Four books: "Göteborg - då och nu", "Sekelskiftets Bohuslän, Vykort berättar om arbete och badliv i skärgården", "Sekelskiftets Göteborg i färg. Vykort berättar om livet förr", "Zeppelinare, Limpor och Mustanger. Spårvagnen i Göteborg 100 år", and three postcard folders with 24 cards: "Story of the Titanic", "Picture Postcards of Old New York" and "Picture Postcards of Old Chicago". (Reserve approx. € 30 / $38) 300
2103SC Serier Sweden KALLE ANKA, 48 different numbers 1976–1982, and a later christmas edition. (Reserve approx. € 10 / $13) 100 100
2104P Samlarbilder ALL WORLD Postage Stamps packed in Duke's cigarettes, 47 different. Unusual and scarce lot! (Reserve approx. € 40 / $50) 400
2105SC Spelkort Sweden 60 st. kortlekar. Naket, firmor, rederier m.m. Många obrutna. Även utlandet. (Reserve approx. € 30 / $38) 300 300
Buy 2106SD Antikviteter - Leksaker Finland Model Cars. Finnish Post, numbers 2-10 in original boxes. (Reserve approx. € 51 / $63) 500
2107SK Antikviteter - Leksaker Åland Postal cars in models No 7-17 except No 14 + a pink Fort Thunderbird (die cast). (Reserve approx. € 30 / $38) 300 300
Buy 2108SD Antikviteter - Övrigt Sweden Tre minnestallrikar från första världskrigets dagar. Sverige: "BONDETÅGET 1914" och "HÄRLIGT ÄR DET LAND VI ÄGA" (båda Rörstrand) samt Norge: "EIDSVOLDSBYGNINGEN 1814-1914" (Christiania Glasmagasin". (Reserve approx. € 30 / $38) 300
Buy 2109RA Antikviteter - Övrigt Sweden Två minnestallrikar: "HJALMAR BRANTING 1860-1925" samt landskapsmotiv med stuga. Båda Rörstrand. (Reserve approx. € 30 / $38) 300
2110SL Antikviteter - Övrigt Sweden Stor våg i trä/järn från postkontor, krönt med krona och "18". Tillverkad i Stockholm ca 1863. Beskriven i Postryttaren av C.M.Sjöström. (Reserve approx. € 20 / $25) 200 200
2111SB Olympiska föremål Finland Olympic Games Helsinki 1952. Glass with print + Red-brownish scarf with print (small rift). (Reserve approx. € 20 / $25) 200 200
2112SI Konst Sweden "MAKRILL", kolorerad stålgravyr av Martin Mörck, 21/400, i elegant mapp + "CARL XVI GUSTAF DROTTNING SILVIA" (1993), stålgravyr av Piotr Naszarkowski, 1/950, i elegant mapp + "SKOGEN" (2000), två litografier - förlagor till frimärksserien med samma namn, 196/290. Samtliga tryck signerade av respektive konstnär. (Reserve approx. € 40 / $50) 400 605
Buy 2113RA Konst Sweden "CARL XVI GUSTAF DROTTNING SILVIA" (1993), steel-engraving by Piotr Naszarkowski, 517/950. Signed and framed. (Reserve approx. € 30 / $38) 300
2114RB Konst Sweden "SVENSKA FYRAR" (1989), fyra litografier - förlagor till frimärksserien med samma namn, 70/175. Signerade. (Reserve approx. € 30 / $38) 300 300
2115FD Övrigt Sweden Kaffe-/souvenirskedar. Ovanlig bronssked med emaljerat S:t Eriks-huvud och TIVOLI GRÖNA LUND + silversked med Västerbottens vapen. (Reserve approx. € 10 / $13) 100 110
2116SB Övrigt Sweden 45 blanketter Svenska Ackumulator AB Oskarshamn 1955, valörer 100, 1000 och 5000 kr. Talonger medföljer. (Reserve approx. € 30 / $38) 300 300
2117SK Övrigt Sweden Tre tavlor med handelsfartyg: Postångaren "Gefle", "Flandria" och "Arawak". (Reserve approx. € 20 / $25) 200 200
2118SB Övrigt Sweden Philatelic journal 1899, hel årgång i lite spröd kondition. Veckojournalen Nr 40, 1924, med "Amerika-zeppelinaren" på omslaget. Notblad "Maratonmarsch" med friidrottsmotiv på omslaget. Planscher, aktiebrev etc. Dessutom en liten bunt serietidningar. (Reserve approx. € 10 / $13) 100 100
2119DA Övrigt ALL WORLD QSL CARDS ("Radioamatör-kort"): Extensive lot 1960s and 1970s cards assorted in four well filled shoeboxes. The absolute majority are from Europe and North America. Good variation of different and must be approx. 2000 in total. Approx. 11 kg. (Reserve approx. € 51 / $63) 500 500
2120SF Övrigt ALL WORLD Big collection souvenir folders, mostly Europe, some from Sweden, in a DHL box. (Reserve approx. € 20 / $25) 200 200